BRATISLAVA. Martina má 35 rokov, ale necíti sa tak. Roky to pripisovala únave a stresu, ktoré pramenili z jej náročnej manažérskej pozície. Keď jej lekárka diagnostikovala poruchu štítnej žľazy, bola vlastne šťastná.

„Myslela som si, že konečne viem čo mi je, a keď sa budem správne liečiť, všetky problémy pominú. Ale opak je pravdou. Iba sa kopili. Stále som bola unavená, mala som problémy so zubami, neustále sa mi uvoľňovali. Často sa mi kazili, neprestávalo mi búšiť srdce, zle som spala, v noci som často dostávala svalové kŕče a pravidelne sa mi na perách a ústach vyhadzovali opary a pľuzgiere,“ smutne spomína.

 

 

Telo nevstrebávalo vápnik

Až po dlhých rokoch lekári prišli na to, že má ťažkú osteoporózu na chrbtici a osteopéniu na bedrových kĺboch. Jej telo totiž roky nevstrebávalo vápnik, ktorý je základnou stavebnou zložkou kostí. Dôležitú úlohu zohráva aj pri činnosti srdca, svalov, nervov a zrážaní krvi. Ak dôjde k poklesu jeho hladiny v krvi, telo si ho dopĺňa z kostí. To spôsobuje, že kosti sú krehkejšie a zvyšuje sa riziko ich zlomenín. Výsledkom je nebezpečná Osteoporóza. Zákerná , pretože nebolí, ale zabíja.

Vedci už dávno zistili, že vápnik je najvhodnejší prírodný. Dôvod je jednoduchý. Má o 30 percent vyššiu vstrebateľnosť ako vápnik vyrobený chemickou reakciou.  Prírodný vápnik k tomu ešte obsahuje aj základné minerálne prvky, ktoré jeho vstrebávanie podporujú. Ako horčík, fosfor, selén a mangán. Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, pohlavia a iných  faktorov. Žena potrebuje vyššiu dávku, ak je tehotná, dojčí alebo je v menopauzálnom veku. Denná odporúčaná dávka vápnika u dospelého v prípade zlomeniny je 1 500 mg na deň.

Najvýznamnejším zdrojom vápnika je mlieko a výrobky z neho. Bohaté na vápnik sú aj mak, lieskovce, vlašské orechy, sója a niektoré minerálne vody.  S pribúdajúcim vekom však telo schopnosť využitia vápnika stráca, pretože tenké črevo ho už nedokáže spracovať.

Odborníci upozorňujú, že na to, aby sa vápnik ukladal priamo do kostí potrebuje nielen vitamín D3, ale podľa najnovších medicínskych poznatkov aj vitamín K2. Ten vápnik nasmeruje presne tam, kde ho potrebujeme, do kostí a zubov. Vitamínu K2 sa po objavení nepripisoval veľký význam. Do výskumu sa dostal len nedávno.

 

 

 

Slováci nemajú vitamín D

Podľa najnovších výskumov dokážeme stravou prijať len 10 percent vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene.

Slováci všeobecne trpia nedostatkom vitamínu D. Kriticky najmä od novembra do februára. Aj preto novorodenci a dojčatá, ktoré nemôžu byť na slnku, užívajú v prvom roku života vitamín D v kvapkách. V súčasnosti trpí nedostatkom vitamínu D takmer 60 percent populácie všetkých vekových skupín, z toho polovica má jeho hodnoty na extrémne nízkej úrovni. To je najnovšie odporúčanie lekárov, ktorí sa čoraz častejšie stretávajú s mladými ženami bojujúcimi s osteopéniou. Vápnik podľa nich treba brať spolu s vitamínmi K2 a D3.

 

 

Neovládame kombinácie

„Dôvodom je nielen prehnaná túžba po štíhlosti, jednostranné diéty, ale aj nedostatok pohybu a nadmerné pitie nápojov s kyselinou fosforečnou,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. „Dnešné moderné ženy sú síce sčítané a vedia, že by mali dbať na dostatočný príjem vápnika, ale len máloktorá z nich vie, v akej kombinácii, aby sa vstrebal správne,“ dodáva. Viete napríklad o tom, že ak užívate vápnik, mali by ste ho užívať na noc, keď ho vie telo najlepšie spracovať?

Prvenstvo vo výrobe prírodného vápnika má nenápadná slovenská farmafirma. Vyrába ho z vaječných škrupín bez chemických látok pod ochrannou známkou európskeho a amerického patentu. Škrupiny okrem vápnika obsahujú totiž celý rad minerálnych prvkov ako fosfor, horčík, meď, lítium, mangán a biologicky prospešných látok, ktoré vytvárajú prostredie na lepšie využitie vápnika v organizme. Takto má prirodzený vápnik o 30 percent vyššiu vstrebateľnosť ako umelý. To, že kosti Slovákov nie sú v poriadku, potvrdila nedávna akcia Týždeň zdravia v Nemocnici Malacky, kde lekári merali hustotu kostí denzitometrom.

„Spolu sme vyšetrili 284 ľudí, z ktorých len necelých 20 percent malo obsah minerálov v kostiach v rámci normy. Takmer 48 percent vyšetrených  malo nižšiu hodnotu minerálov, čo môžeme považovať za osteopéniu. Pravdepodobnosť osteoporózy preukázalo 33 percent nameraných hodnôt,“ hodnotí výsledky denzitometrie lekárka Ingrid Oppenbergerová z firmy na výrobu prírodného vápnika. „Zaujímavé pre nás bolo zistenie, že ľudia naozaj netušia, prečo je vápnik pre nich dôležitý a aké následky môže mať jeho nízky príjem,“ upozorňuje lekárka Oppenbergerová.

 

 

Náhodne zistia problém

 „Mnohým ženám diagnostikujeme osteopéniu, čo je predstupeň osteoporózy, náhodne. Napríklad po neškodnom zakopnutí si zlomia zápästie či stavec,“ upozorňuje na zákernosť ochorenia ortopéd a traumatológ MUDr. Tomáš Kubranský.

Svoje o tom vie aj Martina, ktorej lekári napriek tomu, že upozorňovala, že sa necíti dobre 15 rokov, nevedeli diagnostikovať celiakiu. Tenké črevo bez správne diagnózy a teda bezlepkovej diéty, jej tak 15 rokov vápnik nevstrebávalo.

„Mala som všetky príznaky, ale lekári ich prehliadali. Dokonca ani po piatom potrate nikoho nenapadlo, že príčinou môže byť celiakia. Dokonca ma posielali na psychiatriu. Až konečne jedného gastroenterológa napadlo, či nemám celiaku. Diagnostikoval mi závažný zanedbaný stupeň už voľným okom pri gastroskopii. Biopsia ju už len potvrdila. Dnes som mu vďačná, že vôbec ešte žijem. Ale boj nad ťažkou sekundárnou osteoporózu už nevyhrám. V Bratislave patrím medzi najťažšie pacientky s touto diagnózou napriek tomu, že som mladá. Môžem sa len pokúsiť zastaviť jej zhoršovanie. Prijímam vápnik ako sa dá. Viem, že prirodzený je najlepší, ale doteraz neexistoval žiadny výživový doplnok či liek s prírodným vápnikom  a dôkazovou štúdiou,“ dodáva smutne 35-ročná Martina.

 

 

Pozor na zlomeniny

„Po ošetrení zlomeniny, ktorá vznikla pri nebadanom pohybe, by malo okamžite nasledovať dohľadanie príčiny a komplexná liečba, ktorej súčasťou je aj zvýšený príjem vápnika v kombinácii s vitamínmi,“ upozorňuje ortopéd a traumatológ MUDr. Tomáš Kubranský. Upozorňuje zároveň, že osteoporóza sa týka aj detí. Tie rýchlo rastú a ich puberta je rozhodujúca v tvorbe kostnej hmoty, pretože vápnik sa ukladá do kostí len približne do 35 rokov. Potom sa už z kostí len odčerpáva,“ dodáva ortopéd.

Zhrozená prípadom Martiny ostala aj endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. Upozornila, že ak má niekto zníženú funkciu štítnej žľazy a napriek tomu nepriberá, kolegovia by určite takého pacienta mali poslať na vyšetrenie na celiaku. Ak celiakiu potvrdí, ďalšie dvere pacient musí automaticky otvoriť u odborníka na osteoporózu, aby pri jej liečbe nestrácal drahocenný čas.

 

Prečítajte si aj Žijeme dlhšie, viac dbáme na prevenciu, sme štíhlejšie a opatrnejšie

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu