BRATISLAVA. Učitelia odmietli vyjadrenia predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), že štrajková pohotovosť má poslúžiť niektorým politickým stranám a jednotlivým kandidátom v kampani pred marcovými parlamentnými voľbami.  

„Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) je apolitické neformálne hnutie učiteľov, ktoré dlhodobo poukazuje na problémy v školstve. Vyhlásenia ministra školstva a predsedu NR SR považujeme za odvádzanie pozornosti od týchto problémov.

Za organizáciou aktivít učiteľských iniciatív a štrajkovej pohotovosti nikdy nestála a nestojí žiadna politická strana. Vyhlásenia preto považujeme za nepravdivé, účelové a neopodstatnené,“ stojí v reakcii, ktorú iniciatíva zaslala do našej redakcie.

 

 

 

Upozorňujú od roku 2012

Učitelia pripomínajú, že do štrajku školských odborárov vstúpili už v roku 2012 a potom pokračovali v štafetovom štrajku. Na zlepšenie financovanie školstva upozorňovali aj v rokoch 2013 a 2014. Na jeseň 2015 upozornili vládu na neudržateľnosť situácie sériou protestných akcií. "Súčasná vláda však naše požiadavky dlhodobo ignoruje. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti preto nemožno nijako dávať do súvislosti s blížiacimi sa voľbami," dodávajú učitelia.

Pellegrini v utorok uviedol, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov kandiduje na listine opozičnej strany OĽaNO. "Nedáva mi to možnosť myslieť si, že ide čisto o iniciatívu učiteľov, ale je tam ten politický podtón," povedal Pellegrini s tým, že organizátorom štrajku nejde ani tak o učiteľov, ale skôr o ambície, možno aj niektorých z nich, dostať sa do parlamentu.

Sopko v reakcii, ktorú poslal do našej redakcie, spojenie s politikou odmieta. „Ohradzujem sa proti účelovému prepojeniu mojej kandidatúry s avizovaným štrajkom, na ktorý má každý občan zo zákona právo. Rád by som pripomenul, že Slovenská komora učiteľov (SKU) sa nepodieľala na organizácií protestných akcií na jeseň 2015 a ani sa nijako nepodieľa na vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Spájanie mojej osoby a komory s aktivitami Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) preto považujem za účelové a zavádzajúce. SKU v zmysle svojich stanov a cieľov bude podporovať všetky zákonné aktivity, ktoré majú za cieľ ochranu práv a záujmov pedagogických a odborných zamestnancov v slovenskom školstve,“ napísal vo vyhlásení Sopko.

 

Protestná akcia učiteľov Babysitting Day v Prešove.

 

Obviňujú Sebelédiho

Draxler v utorok rovnako uviedol, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol šéf rezortu školstva. Reagoval tak na slová Ľudovíta Sebelédiho, predsedu Nových školských odborov a člena Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorý v rozhovore pre Denník N povedal, že ak Smer klesne o päť percent, štrajk bude úspešný.

 

Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman a učiteľ z Gymnázia Andreja Vrábla z Levíc Ľudovít Sebelédi.

 

Aj podľa Pellegriniho vyjadrenia Sebelédiho ukazujú, že za štrajkom je politika. „Nikdy som za žiadnu stranu nikam nekandidoval a nekandidujem ani teraz. Na všetky okrúhle stoly, na ktoré nás (Nové školské odbory) pán minister pozval, som osobne prišiel a diskutoval, predkladal návrhy na zlepšenie nášho školstva. Nechápem preto, prečo zneužívate vetu vytrhnutú z kontextu a podsúvate nejaké politické pozadie Iniciatíve slovenských učiteľov (ISU), ktorej som členom,“ napísal vo vyjadrení Sebelédi.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. „Pripomíname, že mandát vlády SR a Národnej rady SR sa končí až uplynutím volebného obdobia. V minulosti sme boli svedkami toho, že vláda aj parlament vedia konať veľmi rýchlo a efektívne. Dúfame preto, že vláda a parlament bude konať tak, aby sa im podarilo odvrátiť hrozbu prípadného štrajku,“ píše iniciatíva učiteľov.

 

Prečítajte si aj Učiteľky o proteste: Pomôžu len aktivity zdola

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu