BRATISLAVA. Ulice v 14 mestách po celom Slovensku zaplnili štrajkujúci učitelia. Pridali sa k nim aj rodičia a študenti. Spolu vytvorili živú reťaz, aby upozornili na problémy nášho školstva.

Boli ste aj vy?

 

 

 

Plné námestie Slobody

Na bratislavskom Námestí slobody sa učitelia, rodičia a študenti začali schádzať už okolo tretej popoludní. Zišlo sa tu takmer tri tisíc ľudí. Neodradilo ich ani upršané počasie. Niektorí cestovali z okolia Bratislavy, našli sa tu učitelia z Pezinka, no aj z Banskej Štiavnice či Handlovej.

„Prečo živá reťaz? Školstvo je živý organizmus, myslíme si, že by sme mali držať spolu ako reťaz,“ prehovoril k davu Branislav Kočan za Iniciatívu slovenských učiteľov. Potom sa už ľudia začali deliť do skupín, ktoré organizátori odvádzali pozdĺž ulíc okolo úradu vlády a prezidentského paláca.

Neukázal sa ani premiér Robert Fico, ani minister školstva Juraj Draxler. Počet štrajkujúcich učiteľov klesol na niečo vyše deväť tisíc. Podporuje ich však čoraz viac rodičov, ktorí nie sú spokojní s tým, v akých podmienkach sa ich deti učia.

 

 

 

Za učiteľmi stoja aj rodičia

Do bratislavskej živej reťaze sa zapojila aj Základná škola Sibírska v Bratislave. Škola funguje v obmedzenom režime – vyučuje sa len v dvoch zberných triedach. „Chceme vydržať ešte do konca tohto týždňa,“ hovoria učiteľky.

„Prišla som podporiť učiteľov,“ hovorí Eva z Bratislavy. Zo školstva odišla pre nízky plat v školstve. Nepozdával sa jej ani systém vyučovania. „Prišla som, aby som ukázala dcére, že vždy sa treba ozvať a keď niečo nefunguje, tak to treba riešiť,“ hovorí

Zatvorená je aj škola na Drieňovej v bratislavskom Ružinove. „S kolegami sme sa dohodli, že budeme štrajkovať, lebo ak sa teraz nič nezmení, tak sa už nikdy nič nezmení,“ hovorí tamojšia učiteľka Anna. Nepáči sa jej, že šikovní študenti utekajú preč zo Slovenska, lebo sa tu nevedia uplatniť. „Naše školstvo bolo výborné, no vďaka našim vládam stále klesá,“ hovorí.

V štrajku chcú učitelia na tejto škole vydržať dokedy sa bude dať. Pre štrajk prichádzajú o výplaty, no štrajkovať ďalej môžu vďaka rodičom ich žiakov. Tí sa totiž zozbierali, aby im finančne pomohli, vysvetľuje Anna.

 

 

 

Živá reťaz dnes bola v týchto mestách:

11:00 Topoľčany, Námestie M.R.Štefánika

15:30 Bratislava, Námestie slobody

 

Mapa - Iniciatíva slovenských učiteľov

 

15:30 Košice, pred magistrátom (Biely dom), Prešov, Kolégium, Prievidza, Námestie slobody, Nitra, Svätoplukovo námestie, Trenčín, Štúrovo námestie (pri Vodníkovi), Lučenec, Námestie republiky, Poprad, pred OC Fórum, Žilina, Hlinkovo námestie, Partizánske, Námestie SNP, 

16:00 Martin, Divadelné námestie

16:30 Trnava, pred radnicou

Zajtra poobede sa pridá aj Pezinok.

 

Prečítajte si aj Ako to vyzerá, keď učitelia štrajkujú? Čítajte