KOLÍN, BRATISLAVA. Pred Hlavnou stanicou v nemeckom Kolíne nad Rýnom dav mužov napadol ženy, ohrozoval ich, sexuálne obťažoval a okrádal. Po silvestrovskej noci bolo doteraz podaných 170 trestných oznámení, z toho 120 sa týka sexuálneho napadnutia. Útočníkov nedokázala zastaviť polícia ani okoloidúci, ktorých tam počas silvestrovských osláv muselo byť dosť.

Najviac sa odvtedy hovorí o útočníkoch, ktorí mali byť podľa svedkov „severoafrického“ alebo „arabského“ výzoru. O obetiach, ženách, sa diskutuje minimálne. Problém sexuálneho násilia zatienila rasistická debata o utečencoch tmavej pleti, ktorí napadli biele ženy. Útoky na ženy sa pritom v Nemecku nezačali na kolínskej železničnej stanici. Podľa organizácie Terre des Femmes  rieši polícia ročne 8000 znásilnení. Odsúdených je asi tisícka.

 

 

Trestná ulička pre ženy

„Veľká časť súčasného rozhorčenia nesúvisí so sexuálnym násilím na ženách, ale s vyjadreniami, že potencionálni útočníci mali byť severoafrického alebo arabského výzoru,“ povedala podľa denníka Sueddeutsche Zeitung politička Zelených Claudia Roth.  

Interná policajná správa, z ktorej citovala agentúra DPA, opisuje situáciu pred železničnou stanicou v Kolíne takto: „Ženy so sprievodom i bez museli prejsť doslova trestnou uličkou silne podnapitých mužov. Vôbec sa to nedá opísať,“ píše sa v policajných záznamoch. „Opatrenia polície sa stretli si takým dešpektom, aký som nezažil za 29 rokov služby. Situácia bola chaotická a zahanbujúca,“ píše sa v policajnej správe.

 

 

 

Ženy, ktorých napadli, žiadali policajtov o ochranu, ale tú im muži v uniformách nedokázali zabezpečiť. A to napriek tomu, že ženy i policajti sa podľa policajnej správy obávali, že „chaos môže viesť k početným zraneniam a dokonca k mŕtvym.“ V prvom tlačovom vyhlásení polícia na Nový rok však policajti opisovali náladu ako „pokojnú“. Až dva dni po Silvestri pripustili, že došlo k nepokojom.  

 

Kolín je nebezpečné mesto

Polícia situáciu podcenila, hoci Kolín je druhým najnebezpečnejším mestom v Nemecku podľa počtu trestných činov. Podľa policajných štatistík sa v roku 2014 stalo 157 113 trestných činov, viac ako polovica boli krádeže. Najviac sa kradne počas slávneho kolínskeho karnevalu. Sexuálne útoky tvorili doteraz len pol percenta.

Problém sexuálneho násilia však Nemecko rieši dlhodobo. „Vieme z početných štúdií, že máme v spoločnosti vysoký počet prípadov sexuálnych útokov na ženy. Každá piata žena zažila sexuálne obťažovanie na pracovisku, každá štvrtá uvádza, že bola obeťou domáceho násilia. V celonemeckej štúdii každá druhá žena uviedla, že prežila sexuálne obťažovanie na verejnosti alebo v súkromí. Je to téma, od ktorej mnohí odvracajú zrak,“ povedala v rozhovore pre dennik Sueddeutsche Zeitung Barbara Steffens (Zelení) ministerka pre emancipáciu v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Ministerka pripomína, že až od roku 1997 je znásilnenie v manželstve posudzované ako trestný čin. Takéto, zrejme organizované útoky na ženy, aké počas silvestrovskej noci zažil Kolín, sú podľa ministerky novou dimenziou.

 

 

Starostka poučuje ženy, nie mužov

O postoji k problematike sexuálneho násilia na ženách veľa hovorí aj reakcia starostky Kolína nad Rýnom Henriette Rekerovej, ktorá po čine odporúčala ženám, aby sa pri veľkých zhromaždeniach držali od cudzincov na dĺžku paže. Rekerová tak spochybnila správanie žien, nie počínanie si mužov. Prvá žena v úrade starostu Kolína sa pritom sama stala obeťou atentátu deň pred komunálnymi voľbami, ktoré vyhrala, hoci ležala v nemocnici v umelom spánku. Podobal ju 44-ročný, nezamestnaný Nemec, ktorému sa nepáčil Rekerovej postoj k utečencom. Rekerová, ktorá voľby vyhrala ako nadstranícka kandidátka, mala posledných päť rokov v Kolíne na starosti utečencov.  

 

 

Ministerstvo vnútra podľa agentúry Reuters identifikovalo 32 podozrivých, z toho bolo 22 žiadateľov o azyl. Medzi podozrivými je 9 Alžírčanov, 8 Marokáncov, piati sú z Iránu, štyria sú Sýrčania, jeden obvinený je z Iraku, jeden je Srb, Američan a traja Nemci. Všetkých obvinili z krádeží a ublížení na tele.

 

Prečítajte si aj V sobotu na ňu zaútočili s nožom, v nedeľu sa stala prvou starostkou Kolína nad Rýnom