„To je veľmi dobrá otázka,“ zvykli hovorievať niektorí Američania, aby tak získali čas premyslieť si, ako na ňu odpovedia. Veľmi múdre, lebo správna, inteligentná odpoveď - môže byť kľúčom k úspechu. Nie všetkým sa to darí, nie každý to vie. Niektorí možno aj zámerne naštvú iných uštipačnou poznámkou.

Nuž, pred nedávnom som čítala sťažnosť istej dámy, ktorá ako „expertky“ v tej oblasti popísala práve ženy. Niečo na tom možno aj bude, lebo niektoré to fakt vedia výborne! Kvázi pochvália, aby o chvíľu uštipačne niečo vytkli:

- Krásne šaty. No ale sú ti asi trochu krátke. Nič v zlom, ale veď ty by si si mala nohy radšej zakrývať, moja.

- Máš super partnera! Ale škoda, že sa tak rád zábava v spoločnosti. Veď ja ťa stále obdivujem, že si taká tolerantná!

- Požiadal ťa o ruku? Nuž, zlatíčko, na tvojom mieste by som si to trikrát rozmyslela.

- Nepožiadal ťa o ruku? Byť tebou sa zbláznim!

- Pekný účes. A dosť aj odvážny, veď ani nezakrýva tie tvoje uši.

- Zaujímavá prednáška, aj keď miestami si sa trochu zamotávala. Ale ešte sa to dá povysvetľovať, neboj, ja ti v tom pomôžem!

- Vyzerala si famózne! Ale škoda, že nemáš dobrú krajčírku, ktorá by ti povolila tie nohavice alebo ušila nové na mieru.

A v príkladoch by sme mohli pokračovať. Určite to poznáte.

Ale, ale, hneď by sa mohol niekto ozvať, že nielen ženy to vedia. Niektorí muži to možno vedia ešte lepšie! Čo tak hlášky politikov? Brilantný odkaz pre ľudstvo, ako „záchodový pavúk“! Alebo odkaz z Poľska, ktorý znie: „luster“ (żyrandol). Ten sa stal synonymom nepotrebného prepychu, ale predovšetkým ničnerobenia. Takto pred niekoľkými rokmi popísal úlohu prezidenta istý politik, ktorý sa rozhodol, že nebude kandidovať na post hlavy štátu, lebo prezident v Poľsku, podľa neho, len sedí pod lustrom a aj tak nič v krajine nerobí.

Ale sú aj odkazy, ktoré človeka nabádajú o sebe porozmýšľať a niečo vo svojom živote zmeniť. Taký odkaz pred nedávnom zanechal počas návštevy v Poľsku pápež František. Je to jedno slovo: „sedačka“. Slovo, ktoré sa pre viacerých stalo symbolom prázdneho života. Z tej sedačky sa niektorí prizerajú na životy iných, namiesto toho, aby žili a niečo dosahovali.

Tak, milé dámy, úloha pre nás, nielen na dnešok: žiadne lustre, žiadne sedačky, či záchodové pavúky, ale radšej inšpiratívne odkazy, ktoré nás posunú vpred!

 

Prečítajte si aj Posadnutá upratovaním