LONDÝN. Londýnsky Buckinghamský palác vzdal poctu Diane, princeznej z Walesu, ktorá 31. augusta 1997 zahynula pri dopravnej nehode v Paríži. Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia CNN.

Buckinghamský palác, ktorý je londýnskym sídlom britskej kráľovnej Alžbety II., si výstavou Dianiných osobných predmetov pripomína 20. výročie jej tragického úmrtia.

 

 

Rodinné fotografie Diany

Kurátori výstavy umiestnili do jedného zo salónov Buckinghamského paláca písací stôl, pri ktorom Diana vo svojom sídle v Kensingtonskom paláci pracovala. Na stole sú dôkladne naaranžované predmety pripomínajúce život kedysi najznámejšej ženy sveta vrátane rodinných fotografií, hudobných audiokaziet, fasciklov, pera či kancelárskeho papiera. Na Dianinom písacom stole je aj váza s kyticou rôznofarebných ruží, ktoré princezná zbožňovala. 

Mnohé predmety vystavené na písacom stole princeznej Diany pomáhali vyberať jej synovia, princovia William a Harry. "Predmety boli vyberané tak, aby odrážali jeden z aspektov Dianinho života, ktorým boli jej oficiálne povinnosti," uviedla kurátorka výstavy Sally Goodsirová. "Preto sme sa usilovali zrekonštruovať jej písací stôl tak, ako vyzeral, keď stál v obývačke Kensingtonského paláca," dodala s tým, že niektoré predmety, ktoré sa na stole alebo vedľa neho nachádzajú, odrážajú aj Dianine osobné záujmy.

 

Foto - TASR/AP

 

Sklady Georga Michaela

"Sú tu jej baletné špičky, keďže bola známa ako milovníčka tanca, a potom aj niekoľko audiokaziet so skladbami Eltona Johna či Georgea Michaela, ale je tu zastúpený aj klasický repertoár, napríklad Pavarotti," priblížila Goodsirová.

Pocta Diane je súčasťou výstavy viac ako 200 rozličných darov, ktoré počas svojho 65-ročného panovania dostala kráľovná Alžbeta II. Verejnosti prístupná bude do 1. októbra. 

 

Prečítajte si aj Princovia Harry a William ľutujú posledný rozhovor s Dianou