Predstavte si, že idete na film so skvostným obsadením. Hlavnú ženskú rolu hrá, napríklad, talianska herečka Monica Bellucci a hlavnú mužskú rolu Brad Pitt. Ale pozor, vážení, nebude to žiadna love story! On by totiž mal hrať jej otca.

Že je to absolútna blbosť? Že by tomu nikto neuveril a nedalo by sa na to pozerať? Súhlasím. A pravda je, že v Hollywoode by to zrejme ani nikomu nenapadlo. Veď je od nej starší o jediný rok! Keby hral jej otca, bolo by to do popuku. Alebo ako hovorí moja pubertálna dcéra: „Toto by im nikto nežral...“

Ale čuduj sa svet, celkom iné to môže byť, keď je o jediný rok staršia žena od muža. V takom  prípade pokojne môže hrať v hollywodskom trháku jeho mamu a nikomu sa to nezdá čudné. Veď na milenku je už stará, no nie? Tak si to aspoň myslia hollywoodski filmári. A ani diváci sa nepozastavili nad tým, keď napríklad obsadili Angelinu Jolie do úlohy matky Colina Farrella, pričom je medzi nimi len ročný vekový rozdiel.

Ešte smiešnejšie vyznieva fakt, že herečka Maggie Gyllenhaalová nezískala rolu vo filme, pretože ju považovali za príliš starú na to, aby hrala milenku 55-ročného muža. V tom čase mala 37 rokov! 

A famózna Meryl Streepová sa nechala počuť, že keď prekročila štyridsiatku, v jednom roku jej ponúkli tri úlohy čarodejníc, ale ani jednu úlohu milenky či dobrodružky.

Na tieto a iné čudesné hollywoodske praktiky pri obsadzovaní herečiek do filmov, ktoré zaváňajú silným sexizmom, poukázal The Guardian. A informoval tiež o tom, že kalifornský zákon umožňuje hercom a herečkám, aby si odstránili z filmovej databázy informácie týkajúce sa ich veku, aby sa tak vyhli možnej diskriminácii.

Neviem ako vy, ja dosť pochybujem o tom, že to pomôže. Hollywood sa svojho sexizmu a kultu mladosti tak ľahko nevzdá. A žiadny zákon to nezmení. Zmeniť by to mohli len diváci. Keby dali filmárom jasne najavo, že chcú štyridsiatničky vidieť aj v iných úlohách, než v úlohe čarodejnice či mamičky tridsaťročného syna. Potom by si už herečky zrejme nemuseli botoxom gumovať vrásky a pomyselným bielidlom mazať pri svojom mene dátum narodenia. Otázne však je, či kult mladosti neopantal už aj divákov.

 

Prečítajte si aj Ak nie ste šťastní, pozrite sa z okna