BRATISLAVA. Beriete dnes deti do práce? Alebo pracujete s nimi tak ako každý deň? Práve dnešok patrí akcii Vezmite svoje dieťa do práce. V rámci nej vyzvala poslankyňa Simona Petrík pracujúcich rodičov, aby dnes vzali so sebou do zamestnania aj svoje deti a následne poslali fotografiu.

 

Bábätko pobúrilo celú krajinu

Pred tromi týždňami sa totiž Petrík pokúsila dostať do rokovacej sály národnej rady s päťmesačnou dcérkou. Išlo o výnimočnú situáciu – chcela položť totiž ministrovi otázku na hodine otázok. Ak chce poslanec aj odpoveď, musí byť prítomný.

To sa poslankyni nepodarilo. Vstup do rokovacej sály majú totiž povolený len poslanci.

Nasledovala búrka vášní, ktorá rozdelila Slovensko na dva tábory – jeden tábor je za to, aby deti smeli do práce, iní tvrdia, že žena má byť s dieťaťom doma a plnohodnotne sa oň starať.

„Na chvíľu som uverila, že Slovensko nie je progresívnou krajinou,“ hovorí Petrík. O tom, že to hádam nie je až také zlé, ju presvedčili fotografie od rodičov, ktoré jej posielajú. Napríklad veterinárka, ktorá vzala malého synčeka, aby s ním odrodila barančeka. Alebo pani lektorka, ktorá prednáša publiku s bábätkom v šatke, či mestská poslankyňa, ktorá rokuje s bábätkom. „Dnes nepochybujem, že je na Slovensku úplne normálne aj to, že rodičia sa starajú o malé bábätko a pracujú,“ hovorí.

 

Simona Petrík Foto - TASR

 

Škôlky, škôlky... škôlky a pracujúci rodičia

Situácia pracujúcich rodičov na Slovensku nie je podľa Petrík zďaleka ružová. Dobré podmienky majú rodičia v nadnárodných IT spoločnostiach, ktoré väčšinou ponúkajú benefity pre rodičov ako home office, či skrátené úväzky, dodáva. Podobne je to aj vo veľkých priemyselných firmách, kde majú k dispozícii firemné zariadenia na starostlivosť o deti.

Rodičom sa podľa nej pracuje dobre aj v malých firmách, ktoré chápu, že nie je problém vziať dieťa aj do roboty, keď sa niečo v plánovaní pokazí.

Najľahšie je to v slobodných povolaniach, kde sa práca a rodina zlaďuje najľahšie.

Ťažkú situáciu majú podľa Petrík rodičia vo verejnej správe a v stredne veľkých firmách. No aj tu sa nájdu výnimky ako napríklad Profesia. „Rodičia by veľmi potrebovali škôlky alebo skrátený úväzok, keď má dieťatko dva až tri roky. Tu sú najväčšie resty,“ hovorí.

Problémom je aj nedostatok štátnych škôlok. Posledné roky neustále rastie počet detí, ktoré miesto v škôlke nedostanú.

 

Foto - TASR

 

Nepísané pravidlo

„Dieťa patrí do spoločnosti a mladé mamičky a oteckovia s nimi,“ hovorí Petrík. Viacero prekážok pre prácu rodičov sa podľa nej dá vyriešiť zákonmi, no mnohé si kladieme pod nohy sami. Ide hlavne o nastavenie slovenskej spoločnosti, kde chýba tolerancia k výberu rôznych životných ciest.

Úplne inak to funguje napríklad v Nemecku. „V nemeckom Bundestagu si do rokovacej sály môžete priniesť dieťa a poslanci a poslankyne to využívajú hlave pri krátkom hlasovaní,“ povedala pre Ženy v meste bývalá nemecká ministerka pre rodinu, seniorov, ženy a mládež Kristina Schröder. Oficiálne pravidlo však v rokovacom poriadku nie je. Poslanci sa podľa nej spoliehajú na dobrú vôľu vedenia parlamentu.

Iniciatíva poslankýň a poslancov Rodičia v politike sa práve teraz snaží dostať aj do oficiálneho rokovacieho poriadku, že batoľatá a malé deti môžu byť pri hlasovaniach a v ostatných prípadoch budú môcť do rokovacej sály s dovolením prezídia parlamentu, vysvetlila Schröder. Verí, že sa to podarí ešte v tomto legislatívnom období.

 

Prečítajte si Matky v praxi

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu