TEL AVIV. Manželka izraelského premiéra Sara Netanjahua (56) dostáva jeden úder za druhým. V Izraeli je mesiac pred voľbami a logickým terčom útokov médií aj konkurentov by mal byť premiér.

Zatiaľ to však vyzerá tak, že v predvolebnej kampani sa rieši koľko štátnych peňazí míňajú Netanjahuovci na svoj nákladný životný štýl. Na účesy, make up a prezentáciu dali podľa správy, na ktorú sa odvolávajú izraelské médiá, za dva roky 68-tisíc dolárov (takmer 60-tisíc eur). Médiá tiež zaujíma, či Sara skutočne holduje alkoholu a čo je pravdy na tom, že je nadmieru panovačná k personálu.

 

 

Sledovaný pár

Benjamin Netanjahua a jeho manželka sú ostro sledovaní od svojej svadby v roku 1991. Pre neho to bola tretia, pre ňu druhá. Len dva roky od svadby prepukla Netanjahuova mimomanželská aféra. Sara sa za neho postavila. Ukázala sa ako dobrá manželka, ale rovnako ju to katapultovalo do pozície osoby, ktorá má na premiéra nielen silný osobný, ale aj politický vplyv.

Odvtedy sú izraelské médiá plné článkov o tom, ako sa Benjamin bojí Sary, ako Sara rozhoduje , s kým sa bude stretávať, ako Sara píše Benjaminovi politické prejavy.

Úradníci na ministerstve zahraničia boli v strese, keď sa Netanjahuová rozhodla, že pocestuje na zahraničné návštevy s manželom. Jej program musel byť ešte vypracovanejší ako manželov. Trvala na protokolárne nevhodných stretnutiach.

Mala aj problémy s módnou políciou. Vyčítali jej nedostatok vkusu, neupravené vlasy  a prišlo aj k poznámkam o tom, ako "v obtiahnutých šatách vyzerala ako reklama na pneumatiky Michelin".

 

 

Žaloval ju personál 

Potom ju žalovala pestúnka jej dvoch synov a počas ďalších rokov pomocnica v domácnosti, správcovia domu a ďalší personál. Výhrady boli rovnaké: Netanjahuová neplatí ako sa dohodli, je panovačná, agresívna, nerešpektuje voľný čas zamestnancov.

Sara sa bránila, žalovala médiá za ohováranie, začala podozrievať svoje okolie, že na ňu vynáša. Faktom je, že ani jedna manželka izraelského premiéra nepociťovala toľko nenávisti zo strany verejnosti a ani nedostávala toľko priestoru v médiách. To ako o nej mainstreamoví novinári píšu, sa pred rokmi zmestilo akurát tak do bulváru.

"Sara Netanjahuová je presne to, čo médiá potrebujú. Je známa, že robí hlúposti alebo ešte lepšie, že robí veci, ktoré sa považujú za hlúpe. Zároveň ju však vnímajú ako príliš mocnú a príliš zainteresovanú do záležitostí svojho manžela," napísal o nej politológ Tamir Šafer.  

Netanjahuová je prvou pani premiérovou v histórii štátu, ktorá sa neprestala venovať svojej profesii v čase, keď bol jej muž vo funkcii. Podľa bývalých spolužiakov brilantná študentka pochádzajúca z akademickej, vysoko kultivovanej rodiny, sa aj teraz venuje detskej psychológii.

V profesionálnych kruhoch sa o nej vyjadrujú skôr pochvalne. Je ochotná, oddaná klientom, považuje sa za spoľahlivú pri diagnostike problémov v rodinách. Podobne sa o nej vyjadrujú aj ľudia z charitatívnych organizácií.

Hovorí sa aj to, že keby Netanjahuová nechcela byť za každú cenu ako manželka amerického politika, nebol by odpor verejnosti taký veľký. Izrael je tradične patriarchálna spoločnosť, kde sa príliš silným ženám nedarí. Naviac Sara nemá charizmu, málo sa usmieva, nevie sa kontrolovať a k manželovi sa na verejnosti správa ako keby mala k nemu diaľkové ovládanie.

Historik Ilan Ben Ami, ktorý mapoval život manželiek izraelských premiérov hovorí, že okrem Netanjahuovej sa v minulosti ešte negatívne písalo o Lee Rabinovej a jej tajnom dolárovom účte. Klebetilo sa aj o manželke prvého premiéra Davida Ben Guriona Paule. Vraj bola kleptomanka. 

Ani jedna z nich však nečelila toľkým útokom ako Sara.