BRATISLAVA. Do tábora v chorvátskom Slavonskom Brode prichádzajú utečenci vlakmi zo Srbska. Prejdú bezpečnostným screeningom, dobrovoľníci ich ošetria, dajú im jedlo a šatstvo, postarajú sa hlavne o deti a všetkých pripravia na cestu do Slovinska. “Ako dlho v tábore zostanú, záleží na počte prichádzajúcich zo Srbska a na tom, koľko ich prijme Slovinsko. Počet sa momentálne ustálil na približne 4 až 5 tisíc denne, a pokiaľ Slovinsko prijíma, v tábore ostávajú len niekoľko hodín,” hovorí pre Ženy v meste Michaela Benedigová za slovenskú humanitárnu organizáciu MAGNA.

 

Deti v utečeneckom tábore.

 

Každý deň a noc

MAGNA sa o dospelých a deti na úteku stará od začiatku septembra. Najprv zabezpečovali lekársku starostlivosť v Maďarsku, potom na srbsko-chorvátskych hraniciach v utečeneckom tábore Opatovac. Od začiatku novembra pôsobia v novovybudovanom utečeneckom centre Slavonski Brod.

Dva zdravotnícke tímy, zložené zo štyroch lekárov a štyroch sestier, prekladateľov a pomocného personálu tu každý deň a noc ošetrujú deti a ich rodiny. „Denne je to v priemere 200 až 300 pacientov,“ upresňuje Benedigová.  Najčastejšie ich trápia dýchacie cesty, majú hnačky, rany na nohách, sú podchladení.

 

Otec uspáva dieťa na nohách,a by ho mohol hojdať.

 

Stromček pre personál

Režim v tábore sa počas vianočných sviatkov zásadne nezmení. Najviac mimovládne organizácie, ktorých v tábore pôsobí niekoľko riešili, či mať vôbec v tábore na Vianoce stromček.

“Väčšina utečencov sú moslimovia, takže Vianoce sa ich až tak nedotýkajú. Vianočné sviatky sa asi viac dotýkajú nás, ľudí, ktorí sa o utečencov staráme a možno si počas nich ešte viac uvedomujeme rozmer obyčajnej ľudskej spolupatričnosti. Lekári, sestry, psychológ, prekladatelia, koordinátor a logisti z organizácie MAGNA sa snažia utečencom poskytnúť zdravotnú starostlivosť, sústreďujeme sa najmä na zraniteľné skupiny, ženy a deti. Vianočný stromček je viac symbolom Vianoc pre pracovníkov a dobrovoľníkov v tábore,” hovorí Benedigová, ktorá sa bude o utečencov starať počas novoročných sviatkov.

“Myslím, že utečenci si čas Vianoc veľmi neuvedomujú, sú sústredení na to, aby sa dostali čo najskôr do svojej cieľovej krajiny,” vysvetľuje.

 

Tím MAGNA.

 

Prečítajte si aj UNICEF vyhlásil fotografiu roka 2015