Vo Výmenníku na ulici Obrody v Košiciach sa pravidelne stretáva hŕstka žien, menia si názory na knihy, nápady na tie nové, občas aj recept na koláč. To všetko pri teplom čaji, sladkom pečive a kvalitných knihách. „V podstate sme vznikli z takej potreby mať nejaký lepší prístup ku knihám, dá sa povedať, že lepším knihám. Spočiatku to boli mamičky, ktoré sa zaujímali o témy ohľadom pôrodu, materstva. Neskôr sa to rozšírilo o ďalšie témy a knihy, takto fungujeme dnes,“ uviedla autorka myšlienky Jarka Kubíková.

 

 

Aby ženy vedeli

Počas nášho rozhovoru si dámy menili tipy na rôzne knihy. „Podmienkou  a vstupom je len záujem o knižnú tematiku, registrovať sa však dá aj bez vstupu, ktorým je jedna kniha. Ak si ju chce niekto požičať, inú do klubu vkladá. V podstate ich máme teraz okolo 400, od menších vydavateľstiev, priamo spisovateľov, no hlavne samotných členiek,“ hovorí Kubíková.

Netradičný, no za pár rokov obľúbený klub, vznikol ako čiastkový nápad projektu “Aby ženy vedeli” v rámci občianskeho združenia A centrum Košice. Aktuálne má Knižný klub žien zhruba 200 zaregistrovaných čitateliek. Hovoríme v ženskom rode, ale dvere majú otvorené všetci, bez ohľadu na vek, pohlavie a akékoľvek ďalšie charakteristiky. Dokonca sme sa dozvedeli, že občas sa na besedách a burzách objavia aj muži. Inak, besedy sa robia vždy v inom duchu. Niekedy pozvoľne a pri dobrom čaji, inokedy ako prednášky a vážne témy, prípadne rovno workshopy.  Dámy za sebou majú kurzy terapie písaním s autorkou Silviou Dlugolinskou, ale aj  mandalový seminár s Ľubomírom Slezákom. Autorka Katarína Čániová prezentovala  knihu Čerešňové zápisky.

 

 

Elektronická kniha pre babičku 

Kniha je vždy dobrý nápad, dnes však stúpa popularita tým elektronickým. “Zatiaľ ich nepoužívame, väčšinou pracujeme s klasickými knihami, ale ja sama som už nad tým rozmýšľala, keďže nám šetria priestor. Ja mám jednu doma, a je to veľmi praktické, pre staršiu generáciu je to výhodou. Mám 70 ročnú babku a tá funguje s čítačkou, pretože pri klasickej potrebovala lupu, a aj tak nevidí, tu si nastaví písmo a číta,“ dodáva autorka myšlienky Jarka.

Výhodou knižného klubu žien je aj stretávanie sa v sídliskovej komunite, čo dokonale napĺňa myšlienku výmenníkových komunitných centier v Košiciach. Čo ale do budúcna? Venovať sa chcú naďalej knihám, stretnutiam ale aj výmenným bazárom, podľa Jarky Kubíkovej je nápadov dosť. „Asi pred dvoma rokmi sme vymysleli výmennú knihovníčku, v podstate ako výmenný bazár, ľudia niečo priniesli, iné si odniesli. Tak uvažujeme, že urobíme aj také výmenné miesta, keďže knihy nám stoja doma a už nedýchajú ten svoj život, ako keď sú v obehu,“

Košické knihomilky, ako sa občas nazývajú sa stretávajú zhruba raz do mesiaca, ak by ste sa chceli pridať, informácie nájdete aj na ich facebookovej stránke.

 

 

 

A pridávame aj knižné tipy pre vás:

Slovenský rok – Katarína Nádaská

Kuchařka ze Svatojánu – Eva Francová

Cyklická žena – Miranda Gray

 

 

Prečítajte si aj Desať dôvodov, prečo majú muži radi ženy, ktoré čítajú