Správy, ktoré čítate v novinách, sledujete v televízii, počúvate v rádiu, vyhľadávate na internete, či si prezeráte vo svojich smartfónoch, vytvárajú zväčša muži. Potvrdzujú to štatistiky z celého sveta a platí to zrejme aj pre Slovensko, kde sa oháňame tým, že ešte nikdy nebola situácia, keď malo toľko celoštátnych denníkov za šéfredaktorky ženy. No a?  

Stačí sa pozrieť, koľko máme politických komentátoriek, myslím takých stabilných, nie ad hoc. Napadne vám takto v rýchlosti nejaké meno? Poznáte nejakú športovú komentátorku? Ženu s talk show, ktorá prioritne nie je o životnom štýle a silných ľudských príbehoch, ako sa zvykne na Slovensku hovoriť? Asi to nepôjde tak rýchlo.

Keď sa o tom novinárky bavia s mužskými kolegami, dostanú zväčša odpoveď, že oni by aj nejaké potenciálne mienkotvorné novinárky oslovili, publikovali, ale je ťažké ich nájsť. A oponujú tým, že veď v novinách je žien dosť a vymenujú všetky kolegyne. 

Áno, určite viac ako pred rokmi a možno aj preto, že to nie je až tak dobre platená práca. Hoci aj s  relatívne pohyblivou pracovnou dobou a možnosťou pracovať čiastočne z domu, čo ocenia hlavne mamy.  

Máme statočné, políciou, súdmi a záujmovými skupinami popoťahované  investigatívne novinárky, reportérky, čo sa neboja klásť otázky politikom, na ktorých novinári pôsobia ako červené súkno na býky, novinárky, čo píšu a nakrúcajú o najslabších, sociálne vylúčených, čo chodia do krízových zón, ak sa na to v redakciách nájdu peniaze, aj umelecké kritičky s názorom a vkusom a objavujú sa už aj autorky, čo vedia atraktívne popularizovať vedu. Viaceré z nich sú moje bývalé spolužiačky, kolegyne, kamarátky a na mnohé som pyšná.        

Ženy vedia byť aspoň také dobré novinárky ako muži, na niektoré pozície ale stále nedosiahnu. Na Slovensku, ani vo svete.  Toto nie je o prehnaných  ambíciách, o niekedy absurdných kampaniach za zrovnoprávnenie, ani o fakte, že na ženy sa ešte stále pozerá inak ako o mužov. Ja sama nemám rada rozdeľovanie sveta na mužský a ženský, niekedy mi volanie po ženských hlasoch pripadá ako vymyslená, módna téma. Potom ich ale skoro nepočujem a zisťujem, že mi chýbajú.