RIO DE JANEIRO. Anna a Lisa Hahnerové vyzerali rovnako a do cieľa nedeľňajšieho maratónu dobehli rovnako - ako dvojičky. V cieli sa držali za ruky a ich časy sú hneď vedľa seba. Prvá zo sestier skončila v tejto medzinárodnej premiére na 81. a druhá na 82. mieste, obe 21 minút za víťaznou kenskou atlétkou Jemime Jelagat Sumgongovou.

Neboli jedinou raritou ženského vytrvalostného behu na 42 kilometrov. Prvýkrát nastúpili na olympijskú disciplínu proti sebe trojičky - Leila, Liina a Lily Luikové z Estónska. Spolu už pretekali na majstrovstvách Európy v Zürichu v roku 2014, ale olympiáda je pre nich novinkou.

Liina Luiková beh nedokončila, sestry Lily a Leila dobehli na 97. a na 114. mieste, so stratou 24 minút na víťazku..

Nemecká dvojičky i estónske trojičky sa osobne poznajú a veľmi dobre spolu vychádzajú. Pre všetky bola olympiáda v Rio de Janeiro splnený životný sen.

Nemecké dvojičky a estónske trojičky.

Len podľa štýlu behu

Rozoznať Estónky je problém. Ich tréner Harry Lemberg to dokáže len podľa ich bežeckého štýlu. „V behu sú individualistky, ako ženy ale držia spolu. Máme aj takú obľúbenú hru, že hádame, ktorá je ktorá, ale mnohí pri nej nezískajú ani bod,“ smeje sa podľa agentúry DPA ich tréner Lemberg.

Medailové šance nemali, ale dvojičky i trojičky výborne komunikujú so svojimi fanúšikmi na sociálnych sieťach a sú preto známe. Historik olympionizmu Bill Mallon podľa agentúry AP povedal, že štart trojičiek na najvýznamnejšom športovom sviatku je precedensom.

Zvíťazila kenská atlétka Jemime Jelagat Sumgongová.

Maratón si včera odbehla aj Slovenka Katarína Berešová, ktorá podľa agenúry TASR dobehla do cieľa vyčerpaná a so slzami v očiach na 107.mieste.

"Vytrpela som si svoj najťažší maratón v živote. Na jednej strane som smutná, že to bol môj najpomalší čas, na druhej šťastná, že som dokončila svoj druhý olympijský maratón. Veľmi som si želala, aby som na ten sambodróm dobehla a videla všetkých tých ľudí, ktorí tu  povzbudzujú. Na maratón určite nebudem mať zlé spomienky, ale budem si to pamätať do konca života," povedala podľa TASR.

Prečítajte si aj Ženský šport je druhoradý. Komentáre na olympiáde sú často sexistické