Do súťaže poslala háčkovaný akordeón. Inšpiroval ju syn, ktorý na nástroji hral a mal skvelého učiteľa hudby. Uháčkovala ho za 100 hodín tak, že sa dal aj rozťahovať. „Akurát nehral,“ smeje sa Martina Gromová. Druhý ročník súťaž Čo dokáže mama vyhrala a ako víťazka sa dostala do našej zmenárne. Až neskôr sme zistili, že Martina má aj celkom iný príbeh, než je ten o šikovnej mame, čo uháčkuje každú hračku. Martina Gromová je nielen mama štyroch deti, z toho sú jedny dvojičky. Je profesionálnou vojačkou. Nadporučíčka Martina Gromová pracuje v Novákoch.

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

V jej rodine sú vojaci takmer všetci. „Môj otec, brat, manžel, švagor, bratranec, aj moja mama, hoci ona ako civil pracuje v armáde ako obchodná referentka,“ hovorí. Ako dcéra vojaka sa Martina v detstve často sťahovala. „Asi 15-krát. Boli sme v Rusku, v Čechách, aj v rámci mesta sme sa sťahovali,“ hovorí. Ona sa nikdy vojačkou stať nechcela. Po obchodnej akadémii šla do Anglicka ako aupairka. Nenašla však dobrú rodinu a po troch mesiacoch sa vrátila. Začala si hľadať vysokú školu a napokon dala na otca, aby sa prihlásila na vojenskú.

 

Foto - autorka

 

„Zistila som, že tam sú aj iné odbory, tak som si podala prihlášku na Vojenskú akadémiu v Liptovskom Mikuláši, na fakultu logistiky a v rámci toho ekonómiu,“ hovorí. Prijali ju. Prešla si ročným výcvikom, zažila opušťáky, prísahu i pár poznámok, že žena nemá čo robiť v armáde. Dnes je vyštudovanou ekonomickou inžinierkou. V práci nosí uniformu, ale nestrieľa a nebojuje. „Sedím za počítačom, prekladám z angličtiny a spracovávam stanagy NATO (smernice, termíny a podmienky pre vojenské alebo technické postupy a vybavenie členských krajín – poz.red.) pre našu armádu alebo naše centrum testovania munície,“ vysvetľuje.

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

Ženy podľa nej armáda potrebuje, aj keď ona ich vidí práve na ekonomických pozíciách. „Zažila som v armáde všetky prístupy: buď mi dali pocítiť, že ako žena tam nemám čo robiť – vtedy si vždy vybrali chlapa, aj keď som sa snažila. Potom boli takí, čo to brali rovnocenne podľa kvalít a napokon sa našli aj takí, čo uprednostnili ženu, aby ju podporili,“ hovorí.

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

Na škole sa zoznámila aj so svojím terajším manželom, s ktorým majú štyri deti. Najstarší syn má 11 rokov, najmladšia dcéra tri. Medzitým sú deväťročné dvojičky. „Vždy som chcela mať tri deti, lebo aj ja som z troch detí. A túžila som po dvojičkách, akurát vždy hovorili, že to budú mať až moje deti,“ hovorí Martina. Túžila po dvojičkách, hoci priznáva, že so svojou sestrou dvojičkou mali zložitý vzťah až do vysokej školy. Sedeli spolu v škole, boli spolu doma, bili sme sa.

 

 

„Keď prišla stredná škola, tak každá sme chceli ísť niekde inde, aby sme už neboli spolu – sestra šla na módne návrhárstvo na konzervatórium, a ja na obchodnú akadémiu,“ vraví Martina. Obe mali od malička cit pre umenie a tvorbu, akurát sestra si šla hneď za tým a Martina sa k tomu vrátila počas materskej. Vtedy začala s háčkovaním. Najprv, aby niečo uháčkovala deťom na oblečenie, neskôr sa z toho stal veľký koníček.

„V tom má posúvajú hlavne moje deti. Oni nakreslili prvé kresbičky, podľa ktorých som háčkovala a ostatným sa to veľmi páčilo. Vždy, keď spravím nejakú hračku, sú deti moji prví kritici, čo to ohodnotia, najmladšia je aj modelka, vie, že sa s tým budeme aj fotiť na sociálne siete,“ smeje sa Martina. 

 

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

Dnes dokáže podľa kresby uháčkovať hocičo. Keď nestačí háčkovanie, plstí. Vie uháčkovať všetko a ešte urobiť návod pre tých, čo si to chcú urobiť sami. „Keď som uháčkovala Macka Uška, bol to hit. Všetci si chceli kúpiť aj návod,“ vraví s tým, že najviac práce má práve pred Vianocami. „Niektorí mi ešte volajú, že by chceli vianočný darček, ale ja hovorím, že až na ďalšie Vianoce, som obsadená až do apríla,“ smeje sa.

 

Pozrite si premenu na videu Lucie Žofčíkovej:

 

Martina Gromová sa od vysokej školy pohybuje v mužskom svete. Začínala v Armáde SR pred 18 rokmi, dnes sú to už Ozbrojené sily SR. Rozmýšľa, že z armády odíde a koníček povýši na vlastné podnikanie.

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

„Ako vojačka nemôžem ani podnikať, ani mať živnosť, takže to teraz robím len ako záľubu. Keby som z armády odišla, môžem sa začať živiť tým, čo ma mimoriadne baví,“ dodáva Martina.

 

Foto - Lucia Žofčíková Photography

 

Styling

Make up & Hairstyling