Čierny čaj možno pôsobí ako klasika, ktorá nemá čím prekvapiť. Opak je ale pravdou! Každá šálka tohto čajového pokladu má za sebou dlhú cestu. Nielen z čajovej plantáže, ale aj dejinami ľudstva. Prečítajte si, čo všetko ste o čiernom čaji nevedeli a aké výhody pre zdravie v sebe skrýva.

Legenda hovorí, že pred tisíckami rokov si čínsky cisár Šen-nung užíval svoju chvíľku meditácie, keď v tom zafúkal vánok a z neďalekého čajovníka odvial pár lístkov priamo do cisárovho kotlíka s horúcou vodou. Aspoň podľa legendy sa tak cisár stal prvým človekom, ktorý kedy ochutnal lahodnú chuť čaju a s nadšením rozšíril jeho slávu po celom cisárstve.

 

Foto - teekanne.sk

 

Čierny čaj je prírodný poklad

Či sa do našich hrnčekov dostal čaj práve touto náhodou, alebo bola jeho cesta zložitejšia, na to odpoveď nepoznáme. Dobre ale vieme, že aj zdanlivo obyčajný čierny čaj je v skutočnosti cenný prírodný poklad plný minerálnych látok a vitamínov. Jeho neobyčajne intenzívna chuť a aróma v minulosti vydržala aj dlhé plavby loďou, a preto si ho mohli užívať nielen cisári starej Číny, ale aj anglická smotánka, ktorá si časom obľúbila svoj milovaný čaj o piatej.

V ďalekom Tibete napríklad patrí do čaju soľ a jačie mlieko, Angličania nedajú dopustiť na svoj čaj s mliekom a u nás patrí k evergreenom horúci čaj s medom a citrónom proti zimným neduhom. Skvelou správou je, že liečivé účinky nie sú len čistou domnienkou. Naopak. Je dokázané, že čierny čaj podporuje imunitu a má výborné antioxidačné účinky, dokonca pomáha aj v boji s vysokým krvným tlakom a podráždeným žalúdkom.

Od cisára Šen-nunga ubehlo veľa času, a tak sa nemusíte spoliehať len na vánok a zhodu náhod, ale môžete si v pokoji podľa svojej chuti vybrať, ktoré čajové lístky si v horúcej vode pripravíte práve dnes. A výber je naozaj veľký!

 

Foto - teekanne.sk

 

Earl Grey od britského šľachtica

TEEKANE Earl Grey je dedičstvom všetkých milovníkov čajov po sirovi Charlesovi Greyovi. Tento britský šľachtic spojil chuť čierneho čaju a bergamotu a stvoril tak jedinečnú chuť, ktorá poteší všetky chuťové poháriky. Čajové lístky sú navyše ručne zbierané na tých najlepších plantážach sveta.

Pri rieke Brahmaputra, južne od vrcholkov Himalájí, sa rozkladá magická zelená oblasť zasľúbená čaju. Práve tu, v indickom kraji Assam, sa pestuje výrazný, aromatický čaj TEEKANNE Black Label. Silná chuť z fascinujúcich plantáží osloví každého milovníka intenzívnych zážitkov.

Aké to je, keď sa zídu prémiové čajové chute z celého sveta? Ochutnajte zlatý poklad čajovej ríše TEEKANNE Gold, ktorý v sebe mieša chuťovo plné a pikantné odrody a zažite túto harmóniu na vlastnej koži.

Čiernemu čaju prospieva aj spoločnosť ďalších výnimočných chutí. Práve preto vznikol čaj TEEKANNE Irish Cream, dokonalá kombinácia vybraných čajov a chute likéru s príchuťou jemnej írskej whisky. Pre dokonalý chuťový zážitok sa nebojte pridať mlieko alebo smotanu.