Niektorí ju jedia stále, iní ju nemusia a islandský prezident Guðni Th. Johannesson by ananás na pizzi najradšej zakázal na celom Islande, ako sa vyjadril minulý rok. Bez ohľadu na to, či ju milujete alebo neznášate, je na každom jedálničku v pizzériách po celom svete.

Pizza Hawai vznikla v roku 1962 náhodou, ale ujala sa. Grék Sam Panopoulos, ktorý ju vymyslel, dnes zomrel vo veku 83 rokov.

 

 

Sam sa spolu s rodinou vysťahovali z Grécka v roku 1954 a usadil sa v Kanade. Spolu s bratmi Eliasom a Nikitasom viedli úspešnú sieť reštaurácií. Ak sa vtedy jedla pizza, tak väčšinou s hubami či slaninou. Pizza Hawai mala vzniknúť v jednej z nich – reštaurácii The Satellite v kanadskom štáte Ontário. Sam tam raz skúsil na cesto hodiť celkom novú kombináciu – ananás z konzervy a varenú šunku.

 

 

“Boli sme mladí v podnikaní a experimentovali sme. Skúsili sme to zo srandy, ako to bude chutiť,” povedal v rozhovore pre BBC. Spočiatku pizzu nikto nechcel, málokto vtedy skúšal nové chute, sladko-slaná kombinácia sa spájala len s čínskym jedlom. “Potom sa ale všetci zbláznili do všetkého, v čom sa miešalo sladké a slané,” povedal v rozhovore pre BBC.

Sam, ktorý neskôr s bratmi reštaurácie predal, žil v Londýne a ešte nedávno oslávil zlatú svadbu so svojou ženou Christinou.

.

Prečítajte si aj Modelka z Playboya na fotke zosmiešnila postavu staršej ženy. Súd ju odsúdil