Európske štatistiky rodovej rovnosti dlhodobo ukazujú, že jednou z najväčších slabín žien na Slovensku je nízka účasť na politickej moci. V roku 2023 si to ženy zažili najmenej dvakrát.

Prvý raz v júni, keď sa najpopulárnejšia ženská politička za posledné roky, prezidentka Zuzana Čaputová, rozhodla, že nebude opäť kandidovať na najvyššiu funkciu. Dôvodov bolo viac, ale rozhodli únava a frustrácia z fungovania v slovenskom politickom prostredí, ktoré je agresívne, mačistické a ide v ňom hlavne o moc. To sú argumenty, ktoré mnohé političky zažívajú a ďalšie ženy to od vstupu do politiky odrádza.

Rok 2023: Rozhodnutie prezidentky a voľby

Druhý raz boli ženy v úlohe štatistiek počas septembrových predčasných parlamentných volieb. Kampaň Zakrúžkuj ženu, ktorá v Česku dostala do parlamentných lavíc rekordný počet žien, zvýšila u nás počet poslankýň o JEDINÚ ženu - z 32 žien vo voľbách 2022 na 33 žien v roku 2023 zo 150 poslancov NR SR.

Naša predvolebná analýza programov politických strán ukázala, že najsilnejšia vládna strana SMER-SD nemá v programe o ženských témach nič. Strana HLAS pred voľbami uviedla, že urobí všetko preto, “aby v najbližšom parlamente bola ústavnou väčšinou schválená novela ústavy SR, ktorá bude garantovať rovnaké zaobchádzanie mužov a žien”.

Hoci sa Zuzana Čaputová v prezidentskom úrade správala ako štátnička a v parlamente sedí prvý raz politická strana (Progresívne Slovensko - poz.red.), ktorá si na kandidátku dala polovicu žien, v budúcom roku nemôžu ženy na Slovensku rátať s tým, že sa riešenia ich problémov budú hľadať vo vláde alebo v parlamente (strany, ktoré majú riešenia ženských tém, sedia v opozícii).

Ženské témy - okrem tradičných rodinných, v politike čaká mrazivé ticho.

Platové rozdiely sú o stereotypoch

O to viac sa toho musí diať mimo vlády, ministerstiev a parlamentu. Ukázala to prvá Equal Pay Day konferencia, ktorá bola v novembri v Bratislave a tento rok ju čaká 2. ročník, ktorý plánuje okrem Bratislavy podujatia aj mimo hlavného mesta.

Rozdiely v platoch mužov a žien nie sú iba o tom, že ženy zarábajú na rovnakých pozíciách o takmer 17 percent menej. Sú v tom všetky predsudky typu žena patrí do domácnosti a má sa hlavne starať o deti.

Rok 2023 posunul ženy na okraj politického záujmu. Symbolicky to dotiahli na špeciálne vydanie Forbesu, čo je určite príjemný novinársky počin, ale príznačne ukazuje, že ženy stále nie sú súčasťou hlavného politického diania (a tituliek ekonomického časopisu - poz.red), ale len špeciálnych vydaní - raz za rok. A aj tam sa dostanú hlavne úspešné a inšpiratívne ženy z Bratislavy.

V roku 2024 sa tak musia ženy z celého Slovenska spoliehať iba na vlastné projekty v rámci komunít, na iniciatívy veľkých, hlavne nadnárodných firiem a mužov novej generácie, ktorí neposudzujú ženy podľa pohlavia, ale podľa kvalifikácie, schopností a nasadenia.

Ženské témy (platové rozdiely, diskriminácia na základe pohlavia, neplatená práca, sklenený strop, nízke zastúpenie v politike či v biznise, reprodukčné práva, sexuálne obťažovanie, domáce násilie, násilie na ženách atd.) musíme zviditeľňovať nielen v Bratislave. Hovoriť a riešiť ich musíme v menších mestách a dedinách, kde ženy bojujú s existenčnými problémami a predsudkami, ktoré príliš určujú ich životy.

Politikov a političky súčasnej vlády v Bratislave to nijako netrápi.