Mimoriadnu cenu za celoživotné úsilie si počas včerajšieho slávnostného vyhlasovania Slovenky roka 2018 odniesli dve ženy: šéfredaktorka Slovenky Mária Miková a umelecké vedúca a dirigentka Lúčnice Elena Matušová. Tu sú víťazky ostatných kategórií, ktoré časopis Slovenka vyhlasuje už desať rokov. 

 

Elena Matušová.  Foto - Lučnica

 

V kategórii Biznis a manažment zvíťazila Slavomíra Blahušiaková, výkonná riaditeľka spoločnosti Liečebné termálne kúpele, a.s. Sklené Teplice. 

 

Slavomíra Blahušiaková. Foto - zenskýweb.sk

 

Slovenskou roka 2018  v kategórii Umenie a kultúra sa stala Katarína Hasprová, muzikálová speváčka a herečka. Momentálne ju možno vidieť v muzikáli Mačky, Mamma Mia! Romeo a Júlia na Novej scéne a v Národnom divadle Moravskosliezskom v muzikáli Rebecca, za ktorú ju nominovali na cenu THALIE.

 

Katarína Hasprová. Foto - TASR

 

Kategóriu Médiá a komunikácia vyhrala Kristína Kovešová, reportérka TV Markíza, ktorá v publicistickom magazíne Reflex spracúva prioritne témy z oblasti krimi a venuje sa investigatívnej žurnalistike. Za svoju prácu získala v roku 2015 výročnú cenu Literárneho fondu, je držiteľkou ocenenia Osobnosť Bratislavy 2017.

 

Kristína Kovešová.  Foto - zenskyweb.sk

 

Slovenkou roka 2018 v kategórii Veda a výskum sa stala Prof. Ing. arch. Janka Krivošová, vedkyňa v oblasti architektúry. Venuje sa pedagogickej, výskumnej činnosti a publicistike zameranej na technické pamiatky ľudovej architektúry, školské, zdravotnícke a sociálne stavby a sakrálnu evanjelickú architektúru. Bohatá je jej výtvarná tvorba. Je držiteľkou ceny Európskej únie umenia za celoživotný prínos v odbornej a umeleckej prezentácií dejín kresťanstva v Európe.

 

Janka Krivošová Foto - vedanadosah.cvtisr.sk

 

Za Vzdelávanie a podporu mladých talentov ocenili a titul Slovenky roka udelili Marte Bačíkovej, riaditeľke Obchodnej akadémie v Trnave, ktorá školu vedie už devätnásť rokov. Ako prvá na Slovensku zaviedla bilingválne slovensko-anglické ekonomické vzdelávanie, päťkrát po sebe získala titul najlepšia stredná odborná škola Slovenska v rebríčku INEKO ako škola s excelentnými výsledkami. 

 

 

Slovenkou roka 2018 v kategórii Šport sa stala tenistka Magdaléna Rybáriková, ktorá počas svojej kariéry vyhrala štyri turnaje WTA v dvojhre. V januári 2017 bola historicky prvou Slovenkou v semifinále dvojhry vo Wimbledone. Zásluhou postupu do osemfinále Australian Open začiatkom tohto roka sa posunula na 18. miesto v rebríčku WTA.

 

Magdaléna Rybáriková.  Foto - TASR/AP

 

V kategórii Zdravotníctvo zvíťazila Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD. MBA, gynekologiťka v centre asistovanej reprodukcie Gyncare. Je uznávanou odborníčkou v oblasti gynekológie a asistovanej reprodukcie, pôsobí ako odborný garant v centre asistovanej reprodukcie Gyncare v Košiciach. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných monografií, vysokoškolských skrípt a učebníc a odborných vedeckých článkov.

 

V kategórii Charita zvíťazila  MUDr. Katarína Šimovičová, Pediatrička, predsedníčka OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors, ktorá sa zároveň stala aj Absolútnou Slovenkou roka 2018.