TEL AVIV. Šani Winterová nastúpila tento týždeň tak ako tisíce ďalších mladých Izraelčanov na povinnú vojenskú službu. Je tu zvykom, že mladú slečnu či mladíka na ceste do kasární sprevádzajú rodičia a priatelia. So Šani Winterovou prišli priatelia, otec, stará mama Zehava a policajtka Ciona Bušriová.

Policajtka pred viac ako osemnástimi rokmi vyniesla Šani z telavivskej kaviarne, ktorú zdemoloval výbuch spôsobený samovražedným útočníkom. V kaviarni Apropo zomrela Šanina mama, jej najlepšia priateľka a ďalšia zákazníčka.

 

Ynetnews

Bábätko na titulnej fotografii

Fotka mladej policajtky nesúcej na rukách polročné bábätko oblečené v kostýme klauna v deň, keď bol sviatok Purim, sa vtedy objavila na titulke denníka Jediot Achronot a dojala celý Izrael.

Rovnaké noviny Šani vystopovali aj v dospelosti a urobili s ňou rozhovor. Dievčina vyrástla s otcom a starou mamou a celý čas udržiavala kontakt s Cionou. Pravidelne si telefonovali a spolu si aj pripomínali výročia maminej smrti. Ciona, dnes mama troch detí a dôstojníčka izraelskej polície, bola so Šani v deň, keď narukovala.

Mama jej zachránila život

“To, čo sa vtedy stalo, ma prenasleduje celý život. Nikdy nezabudnem, ako som zobrala Šani do náručia a utekala hľadať jej rodinu,” povedala.

Poznačená je tým aj Šani. “Celý život sa so mnou bude niesť, že som bábätko z kaviarne Apropo. Žiarlim na mojich priateľov, ktorí majú mamy. Na druhej strane ma upokojuje, že mama mi zachránila život.” Šani prežila len preto, že jej mama kočík, v ktorom bola, chránila vlastným telom.