V českom Šternberku majú Expozíciu času. Múzeum, ktoré vám poskytne komplexný pohľad na to, ako plynie čas od chvíle, keď vznikol vesmír a nebeské hodiny začali odrátavať prvé sekundy. Nájdete tam naozaj všetko, podľa čoho ľudia kedysi merali čas – vesmírnu expozíciu, pretože postavenie hviezd na oblohe a lunárne fázy mesiaca boli prvými „kalendármi“ a tiež všetky druhy hodín od slnečných až po atómové. Majú tam fascinujúce vecičky, o ktorých by ste v živote nepovedali, že sú to hodiny a dlho si musíte lámať hlavu nad tým, ako fungovali, ale aj originálne hodinárske umelecké diela za tisíce. Tik-tak, tik-tak niektoré sa dajú spustiť a keď sa spustia viaceré naraz, máte čo robiť, aby vás z toho hluku nerozbolela hlava.

Tik-tak, tik-tak odmeriava nám dnes čas facebook. Najprv všetci postujeme prvé snehové vločky. Aby každý vedel, že došla zima. Že už je naozaj tu. Reálne, za oknom. Lebo už sme ju videli. A odfotili. Potom je tu čas adventných vencov. Lebo dnes je prvá adventná nedeľa a pred nami ďalšie tri. Nastupujú fotky mikulášskych balíčkov, vianočných večierkov, vlastnoručne napečených vianočných koláčikov, vianočných stromčekov a konečne prestretého štedrovečerného stola. Je to niečo ako presýpacie hodiny, len namiesto zrniečok piesku sa sype fotka za fotkou. Tváre priateľov a známych sa pomaly vytrácajú z pamäti, pretože na stretnutia je čoraz menej času. Zato však presne vieme, aký majú adventný veniec, čo dostali od Mikuláša, čo piekli a čím ovešali svoj stromček. Kedysi sme sa o týchto veciach rozprávali. Dnes si ich ukazujeme na diaľku. Namiesto spoločných zážitkov máme fotky.

V Expozícii času sa dozviete aj to, že v stredoveku ľudia verili, že čas je dar boží, preto sa nemôže predávať ani kupovať. Vieme si ho však urobiť. Na fotky alebo na zážitky. To už je len na nás. Minúty pri všetkom plynú rovnako.

 

Prečítajte si aj Keď pečiem mafiny...