Narodila sa v americkom Michigane v roku 1875, vyrastala v Kalifornii a San Franciscu a ako 28-ročná sa presťahovala do New Yorku. Tam sa naplno začala jej novinárska kariéra. Písala o politických škandáloch, o divadle, písala dokonca aj rôzne scenáre. Pre časopis Leslie's Illustrated Weekly pracovala až do roku 1912. Ako jeho fotoreportérka precestovala Kubu, Mexiko, Európu a Egypt, na jej reportáže dychtivo čakali čitatelia.

 

Foto - wikipedia.org

 

Prvá s licenciou pilotky 

Reportáž o medzinárodnom leteckom stretnutí v roku 1910 jej zmenilo život, jej láskou stalo lietanie. Hneď v roku 1911 absolvovala letecký kurz a stala sa prvou ženou s licenciou pilota v USA. Ešte na licencii ani nezaschol atrament, už sa obľúbená novinárka objavila v odvážnom nekonvenčnom fialovom leteckom úbore podľa vlastného návrhu na leteckých exhibíciách v USA aj v Mexiku. A prišla najväčšia výzva - ako prvá žena chcela preletieť prieliv La Manche.

Loďou odplávala do Anglicka, lietadlo si prenajala od Louisa Blériota. Vhodné počasie na jej experiment nastalo 16. apríla 1912. Harriet Quimbyová odštartovala z Doveru o pol šiestej ráno. V rozhľade jej spočiatku bránila hmla, ale keď sa zdvihla, pilotka sa mohla tešiť z blížiaceho sa pobrežia Francúzska.

 

 

 

Potopenie Titanicu

Čin odvážnej letkyne zatienilo potopenie Titanicu o deň skôr. Ani jej samej nebolo dopriate potešenie z triumfu. O tri mesiace sa Harriet Quimbyová zúčastnila leteckej prehliadky v Squantume v Messachusetts. Jej lietadlo sa však pri manévri zaknísalo a pilotka aj so svojim pasažierom z neho vypadla. Všetko sa odohralo pred zrakmi stoviek ohromených divákov. Harriet Quimbyová zahynula 1. júla 1912 na vrchole svojej kariéry.

.

Prečítajte si aj Felicity Astonová ako prvá žena sama pokorila Antarktídu za 59 dní