V niekoľkých rodinách sme sledovali, koľko plastového odpadu vyprodukovala domácnosť za jeden týždeň. Zistili sme, že ľudia v meste sú uvedomelí, odpad triedia poctivo. Dokonca sa snažia eliminovať jeho tvorbu. Plastový odpad za týždeň sa pohybuje priemerne okolo 600 gramov, čo nie je veľa.

 

 

ĽUBKA (38): 4.členná domácnosť, 2 malé deti: odpad cca 450 gramov za týždeň, keď to vynásobím počtom týždňov v roku tak to je necelých 24 kg za rok.  Hlava rodiny sa snaží plasty nekupovať, ale nedarí sa stopercentne. Nakupuje vo všetkých reťazcoch.

 

 

KATKA (36): 7-členná domácnosť, 4 deti plus opatrovanie ďalších: 1,6 kg za týždeň,  teda necelých 85 kg za rok.  Nakupujú v Lidl a Tesco. Odpad triedia poctivo.

 

 

MARIÁN (61): 2-členná domácnosť, 0,6 kg/týždeň, necelých 32kg/rok. Nakupuje najviac v Lidli, Kauflande a Bille. „Doma separujem, čo sa dá dávam do separovaného odpadu pred domom, teda papier, plasty a sklo, občas robím okolo kontajnerov poriadok a niekedy aj z kontajnera vyberiem a dám do separácie. Železo dávam ku stojisku, to vždy rýchlo zmizne. Som dosť environmentálny človek, šetrím s vodou, elektrinou, teplom, s potravinami, aby sa nemuseli vyhadzovať, viem šetrne variť, umývať riad, chodievam dosť peši, kupujem na burzách, samozrejme aj v normálnych obchodoch, snažím sa kupovať vo výpredajoch, v rámci prechádzky sa večer, keď už sú v potravinách zľavy, prejdem, aj tak v Petržalke sa nedá ísť nikam a do krčmy chodím len občas, keď sa s niekým dohodnem.

 

 

DÁŠA (37): 4-členná domácnosť, 2 deti: 740 gramov/týždeň, nakupuje rôzne, zväčša v Tesco, ale iba preto že je najbližšie.