Odpoveď na otázku ako zahustiť omáčku bez múky môže byť trošku zložitejšia a rozhodne ponúka viacero riešení. A všetky sú správne. Dali sme dokopy zopár jednoduchých riešení ako si poradiť s riedkou omáčkou bez použitia pšeničnej múky.

Ako zahustiť omáčku bez múky

Omáčku môžete zahustiť rôznymi spôsobmi aj bez použitia múky. Môžete vyskúšať škrobové prípravky ako zahusťovače (napríklad kukuričný škrob alebo zemiakový škrob - Solamyl) zmiešané s vodou, zeleninovým vývarom alebo s mliekom.

Tiež pri riešení problému ako zahustiť omáčku bez múky môžete vyskúšať redukciu omáčky, čo znamená ju varíte dlhšie, aby sa väčšie množstvo vody odparilo a omáčka sa zahustí prirodzene. Môže to však byť komplikovanejšie ako to znie a omáčka pri tom čiastočne môže zmeniť chuť.

Alternatívne, môžete pridať krémové ingrediencie ako smotanu alebo kokosové mlieko, ktoré môžu tiež pridať zahustenie.

Môžem omáčku zahustiť rozmixovanou zeleninou?

Áno, pridanie zeleniny môže byť skvelým spôsobom, ako zahustiť omáčku a zároveň pridať chuť a výživu. Niektoré zeleniny obsahujú prirodzenú škrobovú štruktúru, ktorá môže pomôcť zahustiť omáčku.

Napríklad zemiaky, mrkva, karfiol, tekvica a podobné druhy zeleniny sa dajú variť a potom mixovať do hladkej kaše, ktorú môžete pridať do omáčky. Týmto spôsobom získate nielen zahustenie, ale aj bohatú farbu a chuť zeleniny. Vyskúšajte aj naše nápady ako zahustiť perkelt bez múky. Alebo naše recepty ako zahustiť polievku bez múky.

Môžem použiť nejaké iné ingrediencie na zahustenie okrem škrobu a zeleniny?

Áno, môžete použiť aj iné ingrediencie na zahustenie omáčky okrem škrobu a zeleniny. Tu sú niektoré alternatívy:

 • Vaječné žĺtky: Vieme ich použiť na zahustenie niektorých omáčok, najmä krémových. Dávajte však pozor, aby sa vaječné žĺtky nezrazili a aby ste ich správne začlenili do omáčky.
 • Parmezán alebo iné syry: Syry ako parmezán sa môžu použiť na zahustenie niektorých omáčok, ako napríklad cestovín. Syry sa roztavia a vytvárajú hladkú konzistenciu.
 • Mleté orechy alebo semienka: Ide napríklad o mandle, lieskové orechy alebo slnečnicové semienka. Vieme ich použiť na zahustenie a pridanie textúry a chuti.
 • Kokosová múčka: Je ďalšou možnosťou na zahustenie a pridanie ľahkej kokosovej chuti do omáčok, najmä tých s exotickým charakterom.
 • Chia semienka: Tiež majú schopnosť absorbovať tekutinu a tvoriť želatinovú konzistenciu. Rovnako ich vieme použiť na zahustenie niektorých omáčok.

Pri využívaní týchto alternatívnych ingrediencií na zahustenie omáčky je dôležité zohľadniť ich špecifické vlastnosti a postupovať podľa odporúčaní v receptoch.

Omáčku môžete zahustiť pohánkou alebo strukovinami ako je šošovica, ale obe tieto ingrediencie majú svoje vlastné charakteristiky, ktoré by ste mali pred ich použitím zvážiť.

Pohánka absorbuje tekutiny a môže pomôcť zahustiť omáčku. Má špecifickú, zemistú chuť. Ak ju pridáte do omáčky, môže ovplyvniť jej konečnú chuť. Je dobré pohánku najprv prepražiť na panvici, aby ste ju zbavili prípadnej horkosti, a až potom pridali do omáčky. Pohánkovú múku môžete tiež použiť ako zahusťovadlo, ak nechcete meniť chuť omáčky.

Uvarená šošovica je mäkká a môže rovnako pomôcť zahustiť omáčku, najmä ak ju rozmixujete na kašovitú konzistenciu. Má mierne orechovú chuť, ktorá môže komplementovať mnoho druhov omáčok. Pred pridaním do omáčky by ste mali šošovicu uvariť do mäkka. Pokiaľ chcete dosiahnuť hladkú konzistenciu, môžete šošovicu ešte pred pridaním do omáčky rozmixovať.

V oboch prípadoch odporúčame začať s menším množstvom a postupne pridávať podľa potreby, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu a chuť. Postupne experimentujte a nájdite, ktoré z týchto zahusťovadiel vám bude najviac vyhovovať pre váš konkrétny recept.

Akú zeleninu môžem pridať do omáčky na zahustenie a chuť?

Do omáčky na zahustenie a pridanie chuti môžete použiť rôzne druhy zeleniny. Tu sú niektoré možnosti:

 • Zemiaky: Sú skvelou voľbou na pridanie hladkosti a zahustenia. Stačí ich uvariť a potom roztlačiť alebo mixovať do hladkej pasty.
 • Karfiol: Má neutrálnu chuť a dá sa variť do mäkka, potom mixovať alebo rozdrviť a pridať do omáčky.
 • Mrkva: Mrkva pridá do omáčky sladkosť a farbu. Varí sa do mäkka a potom sa môže mixovať.
 • Tekvica: Tekvica má bohatú farbu a chuť. Vari sa do mäkka a tiež sa dá mixovať.
 • Cuketa: Cuketa je ďalšou zeleninou, ktorá môže byť pridaná do omáčky pre zahustenie a chuť.
 • Brokolica: Brokolica pridá omáčke zelenú farbu a jemnú chuť. Vari sa do mäkka a môže sa mixovať.
 • Špenát: Špenát môže byť pridaný do omáčky na zahustenie a farbu. Stačí ho opláchnuť a pridať do omáčky.

Pamätajte, že každá zelenina prinesie do omáčky aj svoju chuť a farbu, takže zvoľte zeleninu podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť. Skúste aj tradičné slovenské jedlá pripraviť moderne.