Na Slovensku je registrovaných takmer 323 tisíc akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným. Ženy z tohto počtu ovládajú 58 500 z nich, čo je približne 18 percent, zatiaľ čo muži majú majoritný vlastnícky podiel vo viac ako 185 tisíc kapitálových spoločnostiach. Zvyšok tvorí zmiešaná majiteľská základňa, vyplýva z analýzy poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet

"Vplyv žien na domáce podnikateľské prostredie je v porovnaní s mužmi stále nižší. Treba však podotknúť, že počet firiem, v ktorých vlastnia majoritu ženy, sa z roka na rok zvyšuje," uviedla analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová. Od roku 2017 sa podľa nej počet firiem ovládaných ženami zvýšil približne o 10 tisíc.

Ženy vlastnia najmä malé firmy 

Ženy sú majiteľkami prioritne v malých firmách. Až 22 percent spoločností na Slovensku, ktoré vlastní žena, majú maximálne troch až štyroch zamestnancov, 16 percent má maximálne deväť ľudí a približne 13 percent percent nemá viac ako 19 zamestnancov. Iba 1,74 percent spoločností majoritne ovládaných ženou zamestnáva viac ako 500 ľudí.

V drvivej väčšine sa ženy ako majiteľky nachádzajú v subjektoch s ročným obratom do 100 tisíc eur. V tejto kategórii sa pritom nachádza až 70 percent všetkých spoločností majoritne ovládaných ženami. "Najčastejšie pritom podnikajú v oblasti profesijnej, vedeckej a technickej činnosti (12 800 firiem), veľkoobchodu, maloobchodu, opráv a údržby (9 500) a administratívnych a podporných činnostiach (7 700)," spresnila Štěpánová.

Češky sú na tom horšie

V porovnaní so susednými krajinami na tom Slovenky nie sú najhoršie. Napriek tomu, že český trh je väčší a vyznačuje sa väčšou podnikateľskou dynamikou, majoritu majú v Česku ženy iba v 15 percent spoločností. Naopak, v Poľsku podľa analýzy ovládajú ženy až 30 percent všetkých kapitálových firiem.