WASHINGTON, BRATISLAVA. Má len 1,63 metra a 47 kilogramov a je to dievča, ktoré sa dalo na chlapčenský šport. Denník Washington Post i tak označil 13-ročnú Američanku Mo´ne Davisovú za „najväčší športový príbeh roku 2014“.

Mladá bejzbalistka z tímu Taney Dragons z Filadelfie teraz získala titul agentúry AP pre najlepšiu atlétku minulého roka a je tak najmladšou víťazkou ankety spravodajskej agentúry.

A to sa už v lete Davisová dostala na titulnú stránku prestížneho časopisu Sport Illustrated, ktorý zverejňuje len veľké alebo vychádzajúce hviezdy profesionálneho športu.

Celebrita u Obamu 

Davisová sa stala prvým dievčaťom, ktoré hodilo shutout vo Svetovej sérii Little League, ktorá organizuje bejzbal a softbal pre mladých športovcov od 11 do 13 rokov. Shutout je výkon, pri ktorom nadhadzovač „odhádže“ celý zápas a nedovolí tak súperovi skórovať.

Dnes je z 13-ročnej Davisovej celebrita. Stretla sa s americkým prezidentom Barackom Obamom a jeho manželkou Michelle, vystupuje v reklamách a rovesníkom odkazuje: „Vždy si choďte za svojím snom. Ak vám ľudia povedia, že to nemôžete robiť, aj tak si choďte za svojím,“ povedala podľa AP.

Dievča ako kladivo láme predsudky

Mo´ne Davisová neláme len športové rekordy, ale aj rodové stereotypy. Presadiť sa v mužskom športe nie je samozrejmosť ani v detskom veku. Malá liga, ktorá sa hrá od roku 1947, nebola pre dievčatá.

V roku 1972 si hráčka Maria Pepe musela súdnou cestou vynútiť, aby mohla hrať v súťaži. Dovtedy platilo, že dievčatá nemajú „silu a výdrž, aby hrali bejzbal“. Súd jej žalobe vyhovel a súťaž bola pre dievčatá od roku 1974.

V Little League hralo pred Davisovou 17 dievčat, ale podľa odborníkov nebola žiadna z nich taká kľúčová pre svoj tím. David Price, hviezda tímu Detroit Tigers, na twitteri napísal: „Mo´ne Davisová je ako kladivo.“

Davisová výborne hrá a je sebavedomá. „Chcem byť prvou ženou, ktorá bude hrať v mužskej profilige MLB alebo v NBA,“ povedala pre agentúru AP. Jej tréner to potvrdzuje: „Hrá päťkrát lepšie basketbal ako bejzbal.“

Foto – www.cnn.com