Radka Máchová.   Foto - wikipedia.org

PRAHA. Ako dieťa stavala modely lietadiel a v 15. sa rozhodla, že ich bude riadiť a stane sa pilotkou. Dnes má Radka Máchová 61 rokov a šéfuje najlepšej akrobatickej skupine na svete. Ako prvá žena, ktoré vedie mužov v českých Flying Bulls.

Ponuku dostala, až keď mala 52 rokov. Musela si to ísť najprv vyskúšať, či to ešte dokáže. Akrobatickému lietaniu sa nevenovala 20 rokov, keď ju po narodení druhého syna vylúčili z Československého národného družstva leteckej akrobacie.

 

 

K akrobatickému lietaniu sa vrátila až po revolúcii. Mimoriadnu ponuku dostala v roku 2001. „Ako keby som z toho vyliezla včera. To sa proste nezabúda. Len som musela odbúrať razanciu zo sólovej akrobacie, pretože tá skupinová sa lieta pomalšie a plynulejšie. Pilotáž sólovej a skupinovej akrobacie je rozdielna ako džezová a klasická hra na klavíri. Majú úplne iný prstoklad,“ povedala v rozhovore pre XMan.

Lietanie v uzatvorenej skupine sa páči jej i divákom. „Je to ako pri spartakiáde, keď jeden cvičenec upaží, tak to s vami neurobí nič. Ale keď ich upaží sto, tak vás to vezme, či chcete alebo nie. A ľudia sú napätí, či sa zrazíme,“ hovorí Máchová. Vek ju pri lietaní nelimituje. „Mám ďaleko väčšie skúsenosti, takže sa pustím do oveľa horšieho počasia než za mlada. Ale je pravda, že viac odpočívam. Deň po vystúpení celý deň prespím.“

Skúsenosti ukázala aj pri nedávnej leteckej šou v Indii, kde o seba zavadili dve lietadlá a jedno z nich si pri tom výrazne poškodilo krídlo. S poničeným strojom pristála práve Radka Máchová.

Okrem veku musí zohľadniť aj to, že šéfujú mužom. „Tí z minulej generácie s tým majú niekedy problém. Ale súčasná generácia, vrátane mojich synov, je iná. Im to prekáža oveľa menej. Už si nemyslia, že má žena doma variť a obsluhovať,“ hovorí. Kolegov v tíme si musela získať, spočiatku hádzali všetky chyby, čo sa stali, na ňu. Dnes už svojej šéfke na 100 percent veria.