PRAHA. Český internetový portál Blesk pre ženy prišiel s novým feministickým formátom, ktorý provokuje názvom i kritikou genderových nerovností v Česku, ale má na sociálnych sieťach veľký ohlas. Od zverejnenia minulý piatok mala viac ako 440-tisíc videní, čo prekvapilo i samotných tvorcov.

 

Provokuje názvom i obsahom

Názov je Branky, body, kokoti (BBK), čím autori parodujú mužskú športovú reláciu Branky, body, vteřiny. „Niečo tu chýba: Poriadny ženský hlas, ktorý bez okolkov a autocenzúry povie, čo si naozaj myslíme. Hovoríte o tom s  kamoškami pri víne? My to v relácii Branky, body, kokoti povieme tak, aby to všetci počuli,“ opisuje nový formát Blesk pre ženy.

Talentovaná česká herečka Tereza Dočekalová v relácii veľmi svojsky a vtipne komentuje ženské témy. V prvej časti kritizuje rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami, smiešne alimenty, ale aj rozhodnutie snemovne, že štátne škôlky nebudú musieť ani v roku 2020 prijímať dvojročné deti. „Moc díky kluci, že ste dám vysvetlili, kde je naše miesto, pri prebaľovaní, pri sporáku a na pieskovisku,“ hovorí Dočekalová, ocenená českou Tháliou za najlepšie herecké výkony.

 

 

Vymyslel to muž

Nový formát nevymyslela žena, ale muž - Petr Cífka, ktorý má v mediálnom dome CNC, kde vychádza aj Blesk pre ženy, na starosti videoobsah.  „Ten koncept som vymyslel ja, čo je celkom irónia, pretože rozhodne nie som feminista. Dámy v Blesku pre ženy však feministickou problematikou veľmi žijú a píšu o tom články, s ktorými nie je ťažké sa zžiť. A už vôbec nie je ťažké im fandiť, keď nechcú pasívne sedieť doma alebo lietať okolo sporáku a počúvať nejakého idiota, ktorý povie do novín, že single mamy si za svoj ťažký život môžu samé, pretože si vybrali zlého otca svojich deti,“ povedal pre a2larm.cz Petr Cifka.

Viacero ľudí okrem názvu a zamerania kritizovalo aj fakt, že formát spustil práve Blesk pre ženy, ktorý najčastejšie píše o tom, že by ženy mali chudnúť, čím ich hodnotu znižuje. „Samozrejme, že Blesk pre ženy je mainstreamový lifestyle, ale my sa ho so spoluautorkami scenára Radkou Wallerovou a Markétou Grosmanovou snažíme posledných päť rokov robiť prožensky,“ uviedla Brigita Zemen, ktorá je spoluautorkou scenára.