Pripraviť si cesto na langoše do chladničky je dobrý nápad. Pomalé kysnutie cesta na langoše v chladničke vylepšuje jeho chuť a textúru vďaka dlhšiemu fermentačnému procesu, a zároveň uľahčuje manipuláciu s cestom, pretože sa menej lepí a je ľahšie ho formovať.

Táto metóda tiež pridáva flexibilitu v príprave, umožňujúc pekárom pripraviť cesto vopred a použiť ho podľa potreby.

Cesto na langoše do chladničky

Cesto na langoše, ktoré sa necháva kysnúť v chladničke, je populárne z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s chuťou, textúrou a praktickosťou prípravy:

 • Lepšia chuť a textúra: Pomalé kysnutie cesta v chladnejšom prostredí, ako je chladnička, umožňuje cestu postupne vyvíjať hlbší a bohatší chuťový profil. Droždie má viac času na fermentáciu cukrov, čo vedie k výraznejšej chuti a lepšej štruktúre cesta. Jednoducho bude lepšie.
 • Kontrola kysnutia: V chladničke môžete cesto nechať kysnúť dlhšie bez toho, aby ste riskovali, že prekysne alebo sa stane príliš nadýchaným. Toto vám dáva väčšiu flexibilitu v plánovaní, keďže môžete cesto pripraviť napríklad večer a upiecť langoše v nasledujúci deň.
 • Lepšia manipulácia: Chladnejšie cesto je často ľahšie spracovateľné. Menej sa lepí na ruky alebo na pracovnú plochu a uľahčuje formovanie langošov.
 • Dlhšia trvanlivosť: Cesto uchované v chladničke má dlhšiu trvanlivosť ako cesto nechané kysnúť pri izbovej teplote. To umožňuje väčšiu pružnosť v plánovaní a pripravovaní langošov.
 • Lepší vývoj droždia: Pomalé kysnutie v chladničke umožňuje lepší vývoj droždia a výsledkom je cesto s bohatšou chuťou a lepšou štruktúrou.

Z týchto dôvodov sa mnoho ľudí rozhoduje nechať cesto na langoše kysnúť v chladničke, čo vylepšuje výsledné chuťové vlastnosti a konzistenciu langošov, zároveň poskytuje väčšiu praktickosť a flexibilitu pri pečení. Skúste aj ďalšie naše recepty na slané koláče. Napríklad tradičný podplamenník. Skúste aj ďalšie naše recepty s vajcami. 

Ingrediencie

(cesto na 12 placiek)

 •  500 g hladkej múky (aká múka na langoše),
 •  250 ml plnotučného mlieka,
 •  ½ čerstvého droždie (21 g),
 •  2 polievkové lyžice kyslej smotany,
 •  1 vajce
 •  1 kávová lyžička soli,
 •  ½ lyžice kryštálového cukru,

 

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

 

Postup receptu

 1. Cesto na langoše do chladničky si pripravíme v predchádzajúci deň, pretože musí v chladničke nakysnúť. Začneme tým, že si pripravíme kvások. A to tak, že do 1 dl vlažného mlieka (izbovej teploty) pridáme cukor a rozdrobíme droždie. Kvások necháme vykysnúť. Bude to trvať cca 5 minút (vytvorí sa pena).


   
 2. Do väčšej misky pridáme všetky suroviny na cesto (500 g hladkej múky, 250 ml plnotučného mlieka, ½ čerstvého droždie (21 g), 2 polievkové lyžice kyslej smotany, 1 vajce, 1 kávová lyžička soli, ½ lyžice kryštálového cukru) a pridáme aj vykysnutý kvások. Všetko vymiesime. Kompletné cesto potrieme olejom (aby sa nelepilo) a vložíme ho do väčšieho mikroténového vrecúška. Uzol urobíme na voľno, nestláčame, pretože cesto podkysne a zväčší objem. Uložíme ho do chladničky.


   
 3. Na druhý deň  (cesto môžeme v chladničke skladovať 3-4 dni) vypražíme langoše a to tak, že si ruky poriadne naolejujeme (aby sa cesto nelepilo), odoberieme kúsok cesta, vytvoríme guličku a pomaly mastnými rukami naťahujeme do tenučkej placky. Ak chceme placky menšie, vo veľkosti malej loptičky, ak väčšie, vo veľkosti vajíčka. Vyprážame na rozpálenom oleji z každej strany do zlatista. Následne necháme langoše na papierovom obrúsku odkvapkať, aby sa zbavili prebytočného tuku.

 

Táto dávka cesta na langoše do chladničky postačí na približne 12 menších langošov. Pripravte si skvelé langoše podľa nášho fotoreceptu - kliknite. Dobrú chuť!  Vyskúšajte si k langošom pripraviť aj skvelú fazuľovú polievku. Alebo zemiakovú polievku.

Videorecept