Dovolenka je stres, tvrdia psychológovia. Mierna nervozita nastupuje už pri myšlienke, či bude dosť peňazí na také pánske huncútstva akými sú leňošenie na pláži či zdolávanie výziev na horách. Nepríjemné pocity sa stupňujú zistením, že všetky lepšie hotely, penzióny, chaty sú obsadené (kedy to tí ľudia objednávajú?!). Nasleduje stres z toho, či cestovka medzičasom neskrachuje alebo či si v krajine našej destinácie nedajú nejakú menšiu revolúciu alebo aspoň celonárodné referendum spojené s niekoľkodňovým štrajkom, prípadne nebudú chcieť okamžite meniť euro na pôvodnú domácu menu. Ľahká hystéria pridáva plyn pár dní pred cestou, keď nevieme nájsť pasy ani občiansky a potom, keď ich konečne objavíme tam, kde by sme ich ani vo sne nehľadali, zistíme, že práve prekonali dobu platnosti.

Mňa už nikdy v živote na žiadnu dovolenku nedostanete!, ozýva sa z kutice, ktorú manažér hotela hrdo nazýva rodinným apartmánom. 

Radšej sme mali sme zostať doma!, počuť na pláži, kam more opäť vyplavilo desiatky pŕhlivých medúz.

Ja som vám to pohovoril/hovorila!, nesie sa z terasy zmáčanej súvislým, niekoľkodňovým dažďom.

Ale áno, stáva sa, a dovolenka je exkluzívnou ukážkou, ako nám raz bude dobre v raji...,  vtedy však zradu treba čakať pri návrate do reality. Najmä, keď rovnými nohami vpadnete do takých búrlivých udalostí ako je vylúčenie Sagana, sviatok so zavretými obchodmi a búrka s krúpami veľkými ako prepeličie vajíčka. Jediné, na čo som bola pripravená, bol avizovaný zákaz nakupovania. Mňa nedostanú, ja mám mrazák aj chladničku napchatú jedlom. Ešteže som túto vetu nevyslovila nahlas, takto som aspoň čiastočne zminimalizovala ironické poznámky syna, ktorý kolaboval, lebo internet odpálila búrka a muža, ktorý brunátnel pri každej narážke na Tour de France.

„A dosť,“ zavelila som, keď som vynosila z bytu všetky zapáchajúce a neidentifikovateľné zvyšky, vydolované z útrob mŕtvej chladničky, „ide sa na pivo a na žltú malinovku.“

Bola to parádna večera a večer so známymi aj neznámymi, ktorých z bytov vyhnal Sagan, zavreté obchodné centrá, búrka a možno aj pokazená chladnička. Žeby tí, ktorí majú moc, aby nám komplikovali realitu, boli v konečnom dôsledku tými, ktorí nám ponúkajú exkluzívnu ukážku života v raji?       

.

Prečítajte si aj Čaro a čary konzervatívnych fóbií