LONDÝN, BRATISLAVA. Chyba v počítačovom systéme si vo Veľkej Británii zrejme vyžiadala životy stoviek žien. Systém im totiž neposlal pozvánku na preventívne vyšetrenie na mamografe a ony zomreli na rakovinu prsníka. Priznal to podľa denníka Guardian minister zdravotníctva Jeremy Hunt . Oznámil to v britskom parlamente, za zlyhanie systému sa ospravedlnil a navrhol nezávislé vyšetrovanie.

 

 

Trvalo to deväť rokov

Chyba sa stala už v roku 2009, keď pozvanie na preventívne vyšetrenie nedostalo 450-tisíc žien. „Je pravdepodobné, že v tejto skupine budú ľudia, ktorí by dnes boli nažive, keby sa to nestalo,“ povedal Hunt v parlamente. Podľa jeho odhadov to mohlo stáť život 130 až 270 žien.

V Anglicku dostávajú ženy vo nad 50 rokov každé tri roky automaticky pozvánku na vyšetrenie prsníkov. Britská Národná zdravotná služba sa špeciálne zameriava na ženy v tomto veku, pretože výskyt nádorov prsníka sa s vekom zvyšuje.

 

Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt.  Foto - TASR/AP

 

Veľmi znepokojujúce

Od roku 2009 až do začiatku roka 2018  takého pozvanie neprišlo ženám medzi 68. a 71. rokom života, čo im mohlo skrátiť život alebo spôsobiť zdravotné komplikácie. Emma Greenwoodová z britského centra pre výskum rakoviny označila podľa agentúry APA prípad za "veľmi znepokojujúci". Zvlášť preto, ako dlho sa pozványk neodosielali.  

Chybu v počítačovom algoritme odhalili pracovníci ministerstva zdravotníctva až teraz v januári. Ženám, ktorých sa chyby týkala, pošlú ospravedlnenie  a pozvánku na preventívne vyšetrenie.