Nebude to parita ako pri predchádzajúcej vláde kancelára Olafa Scholza (SPD), keď mal nemecký kabinet rovnaký počet ministerkýň a ministrov. V novej vláde Friedricha Merza (CDU) by malo sedieť 8 žien a 9 mužov na ministerských kreslách. Viac ako rodová rovnosť ich budú zaujímať preferencie opozičných pravicovych extrémistov z Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorí skončili vo februárových voľbách druhí. O ženách v politike a úlohách novej nemeckej vlády v zložení CDU/CSU a SPD sme s rozprávali s poslankyňou bavorského parlamentu Ute Eiling-Hütig (CSU).

Ženy to majú náročné v politike, kde sú v menšine, ale ešte náročnejšie sa presadzujú v konzervatívnych stranách. Prečo ste si vybrali CSU a ako sa tam cítite ako žena?

“Nepochádzam z Bavorska, kde vládne CSU (Kresťanskosociálna únia Bavorska - poz.red.) ale vyrastala som v dome mojich konzervatívnych rodičov, ktorí volili CDU (Kresťanskodemokratická únia Nemecka - poz.red.). Môj otec ma s bratom vychovával úplne rovnako, takže som poznala konzervatívnu politiku a predsa som vnímala a vnímam, že žena a muž sú si rovní. Keď som prišla do Bavorska za vtedajším priateľom a dnešným manželom a on vstúpil do CSU, prečítala som si programy väčších strán. Na 80 percent som sa stotožnila s programom CSU, a zvyšných 20 percent nebolo prekážkou.”

Aké majú postavenie ženy v CSU?

“Nie je to pozícia, aká ženám prináleží, ale na tom pracujeme. Naši muži nás vnímajú ako konkurenciu a tak sa aj správajú, ako ku konkurencii, ktorú sa snažia vytlačiť, čo je podľa mňa istá forma zrovnoprávnenia. Problém je, že tých žien je málo, keď s niečím prídeme, tak reagujú, že čo vlastne chceme s tými ženskými témami. Desaťročia sa snažíme, aby nás chápali.”

Počet žien klesol po posledných voľbách nielen v Bundestagu, vo vašom bavorskom parlamente je počet žien najnižší zo všetkých krajinských parlamentov. Môžeme od novej vlády očakávať opatrenia v oblasti rodovej rovnosti?

“Iba vtedy, ak sa ministerky novej vlády chopia tejto tematiky - máme teraz náročné úlohy, čiže začať s témou rovnoprávnosti teraz by nebol správny okamih. Ale budeme sa venovať témam ako prevencia domáceho násilia voči ženám, celkovo násilia voči ženám, podpore chráneného bývania pre ženy. Čo mňa neuspokojuje, je počet žien vo vedúcich funkciách. CSU má tri ministerské posty, ale len jednu ženu, máme ženy štátne tajomníčky, ale tie nie sú členkami kabinetu, čiže počet sa znižuje. Parita vyzerá inak, preto musíme s našou ministerkou o tom hovoriť a budeme pokračovať s mentoringovým programom pre ženy - treba na zmeny tlačiť aj zhora aj zdola, takže nádej nestrácam.”

Ako veľmi vás ovplyvňuje politická disciplína v strane? Urobili ste rozhodnutie, ktoré bolo iné, než chcela strana.

“Urobila. Bola som v zdravotníckom výbore a išlo o komoru opatrovateľov - analógia k lekárskej komore - kde bavorský premiér chcel, aby v nej bola účasť povinná. S niekoľkými kolegami sme tento návrh nepodporili, aj keď tam bol tlak strany.  Je dobré, aby opozícia videla, že názor vo frakcii nemusí byť jednotný. Aj dnes som presvedčená, že to bolo dobré rozhodnutie.”

Druhou najsilnejšou stranou po februárových voľbách je Alternatíva pre Nemecko (AfD), viete si predstaviť, že by ste v nejakých vecných otázkach s ňou hlasovali alebo je to pre vás principiálne neprijateľné?

“Je to pravicová extrémistická strana, ktorá bola síce demokraticky zvolená, ale nepracuje demokraticky. Už len ten slovník, ktorý používajú. Aj neškodný návrhy je podložený nedemokratickými vyjadreniami a neprijateľnými odôvodneniami. Máme vo výbore jedného člena AfD, ktorý často používa výraz reemigrácia, čo sa skôr rovná deportácii. Ja už som mu aj odňala slovo. Vo výbore sa vyjadroval, že za všetko môžu utečenci, bol agresívny a útočný, použil výraz Konečné víťazstvo, čo je slovník nacistov - dostal aj pokutu. Boli sme absolútne pobúrení. Pre mňa je ľahké akúkoľvek spoluprácu s nimi odmietniť. Možno, ak má niekto z ich členov narodeniny, tak mu zagratulujeme, ale tým je náš rešpekt vyčerpaný.”

Ako si vysvetľujete taký silný výsledok pre AfD a očakávate, že im budú ešte preferencie rásť?

“AfD našla spôsob, ako dostať na plagáty najjednoduchšie riešenia. Pred voľbami mali slogan - Naše dane pre našich ľudí, sú to školení populisti, ktorí dokážu presne pomenovať obavy ľudí, dokážu nasypať soľ do rany a povedať, kde sú problémy. Nám sa vyčíta, že to nevieme. Oni majú navyše ľudí, ktorí 24 hodín sedia na sociálnych sieťach a postujú a komentujú, aby v tej svojej bubline povedali, že ako jediní pomenúvajú veci správne. Úlohou novej vlády je robiť presne to, čo sľúbili v koaličnej zmluve, ak to tak nebudú robiť, budú preferencie AfD stúpať.”