Každý sa zrejme teší na letnú dovolenku. Zabuchnúť dvere, nechať prácu a starosti v byte, oddýchnuť si, nemyslieť na nič. Ešte predtým ako tento lákavý plán uskutočníte, myslite na vaše rastliny. Tie sú počas letných dní náchylnejšie na vyschnutie. Pokiaľ sa o kvety dopredu nepostaráte, môže vás po návrate z dovolenky čakať nemilé prekvapenie v podobe uhynutých rastlín.

V prípade, že odchádzate na kratšiu dovolenku, teda menej ako päť dní, stačí, ak dáte rastlinám dostatok vody tesne pred cestou. Ak však odchádzate na dlhšie, stačiť to nebude. Prinášame tipy od odborníkov, ako sa postarať o rastliny počas vašej neprítomnosti.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Dajte kvety preč z parapetov

James Wong, britský botanik pre Guargian píše, že hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje rýchlosť vysychania rastlín je teplota. A tá je cez leto, najmä v panelákoch, naozaj vysoká. Ako teda chrániť rastliny? Jednoducho. Kvety premiestnite zo slnečných okenných parapetov na chladnejšie miesta v tieni. Môžete tak znížiť stratu vody až o 80 percent. V tomto prípade nie je dôležité, či rastliny milujú svetlo. Nižšiu intenzitu svetla vydržia, ale „vodný stres“ im môže uškodiť omnoho viac. Navyše, keď takto umiestnite viacej rastlín, navzájom si pomôžu znižovať stratu vody. Vytvoria si lokálnu vlhkosť, keďže listy susedných rastlín si budú navzájom vypúšťať a  zachytávať vodnú paru.

Na chladné miesta v tieni môžete položiť aj nádoby s vodou, tá sa bude vyparovať a zvýši sa tak vlhkosť v miestnosti.

Ďalším tipom ako nespôsobiť počas dovolenky rastlinám šok, je uterák. Položte starý uterák na dno vane a položte naňho rastliny. Nezabudnite ho však namočiť studenou vodou. Malý priestor kúpeľne skoncentruje vodnú paru a rastliny tak vydržia dlhšie.

 


Ilustračné foto - pixabay.com

 

Zatvorte okná a zatiahnite

V čase horúčav je dobré nechať zatiahnuté závesy či žalúzie. Minimalizujete tak prehrievanie v byte. Je vhodné ponechať aj zatvorené okná, lebo ak okno necháte otvorené, do priestoru miestnosti sa vpúšťa len horúci vzduch z vonku, ktorý miestnosť vyhreje a rastliny tak rýchlejšie vyparujú vodu.  

Pred odchodom osprchujte kvety vlažnou vodou. Zvýšite tak prísun vlahy a zároveň zmyjete prach, vďaka čomu budú rastliny lepšie absorbovať vodu.

Ideálnym riešením sú samozavlažovacie črepníky, ktoré majú samy v sebe zabudovaný zásobník vody a hladinomer. Pri takýchto črepníkoch len doplníte vodu do zásobníka a rastliny vydržia aj vašu dlhšiu dovolenku. Ak sa vám však nechce investovať do črepníkov, existujú rôzne zásobníky, ktoré zoženiete v e-shopoch, hovorí floristka Jaroslava Bašistová. Takéto zásobníky sa jednoducho zastoknú do zeminy a postupne uvoľňujú vodu.

 


Ilustračné foto - pixabax.com

 

Vytvorte si vlastný zavlažovací systém

Ak máte čas a chcete to poňať kreatívne, pokojne si vytvorte vlastný zavlažovací systém. Do vysokej vázy či bandasky nalejte destilovanú alebo odstátu vodu. Vložte do nej jeden koniec špagátu. Dajte si záležať, aby boli dosť dlhé a nevypadávali z vázy. Druhý koniec špagátu položte do črepníka. Použite pre jeden črepník 3 – 4 špagáty, aby ste tak zabezpečili dostatok vlahy.  Použite malé kamienky, aby špagát nevypadol z nádoby alebo črepníka, tie tiež zabezpečia, že sa špagát nebude hýbať. Jednu vázu môžete použiť aj na viacej rastlín. Tesne pred cestou sa uistite, že zavlažovací systém funguje. Zistíte to jednoducho, špagáty budú mokré.

Ak nemáte doma špagát, na vytvorenie zavlažovacieho systému vám poslúži aj plastová fľaša. Nechajte na nej vrchnák, do ktorého spravíte jednu až tri dierky. Z fľaše odstráňte spodnú časť. Vrchnú časť, kde máte vrchnák s dierkami, vložte do kvetináča a už iba do fľaše nalejte vodu. Voda sa cez dierky bude pomaly uvolňovať a vaše rastliny budú mať dostatok vlahy.

Stále platí, že osvedčeným spôsobom, ako sa postarať o kvietky, je poprosiť známeho či suseda. 

.

Prečítajte si aj Farbou roka 2017 bude svieža zelená, hovorí floristka, ktorá sa učila u najlepších