Nebojujte s lenivosťou, aj tá sa často vypláca. Toto vám určite nepovie rodič, žiaden učiteľ ani odborník. Ale čo by sa stalo, keby sme známu pravdu otočili? Čo môžeš urobiť dnes, odlož na pozajtra a máš ešte dva dni voľna.

Aj tradičné rozprávky nás vedú k tomuto poznaniu. Veď čo urobila Snehulienka, keď zjedla otrávené jablko? Pospala si do krásy a všetko za ňu vyriešil princ, ktorý ju zobudil bozkom. Šípková Ruženka spravila to isté a oddych dopriala aj celému svojmu kráľovstvu. A Popoluška? Macocha ju nechala roztriediť „hrách do ošatky a popel do džberu“. Poplakala si a poľutovala sa, kým neprišli holúbkovia. Všetko spravili za ňu a ešte si aj stihla zaplesať.

Zaháľať sa oplatí nielen v ľudovej slovesnosti. Vedec Issac Newton si chcel zdriemnuť pod stromom a padlo mu na hlavu jablko. Vďaka tomu sformuloval prvú teóriu gravitácie.  Chemik Dimitrij Mendelejev nevedel usporiadať chemické prvky, a tak od vyčerpania zaspal. Ráno po prebudení si spomenul na sen, v ktorom boli všetky prvky logicky usporiadané.

Lenivosť nie je len posledným zo siedmych hriechov, no zároveň aj najkomplikovanejším. Jasne definovať rozdiel medzi ničnerobením, leňošením alebo prokrastináciou dokáže len málokto. Napriek tomu všetko spojuje zaháľanie. Nie je to ako čakanie na Godota, ktorý ani neprišiel. Skôr alebo neskôr sa niečo stane. Jednoducho sa zastavte a nechajte veci plynúť.

Veď napokon aj najlepší autori beletrie potvrdzujú, že pri leňošení prichádzajú najlepšie nápady. Stephenie Meyerová dostala ideu na knižnú ságu Twilight v spánku a Mary Shelleyová vymyslela Frankensteina (ako inak) tiež v spánku. Aj pred skúškou je lepšie ľahnúť si, ako celú noc šprtať. Unavený si predsa nespomenie ani na svoje meno.

Ak nejde o život, nejde o nič, preto zaháľajme, ono sa to skutočne vypláca.

.

Prečítajte si aj Starajme sa o seba