Napríklad aj preto, že muži ich už dostali milión a vidíme, ako to (ne)funguje. Nedovolím si tvrdiť že rozum funguje iba s maternicou. Ale viem, že keď niečo riadi žena, má to systém a tak trochu aj pochopenie. Samozrejme, nie ak ide o vymletú karieristku, ktorej jediná starosť je spinning o šiestej a dovolenka v Dubaji každý druhý týždeň.

Hovorím o mojej susede, ktorá je na riadiacej funkcii, pani riaditeľka, ako jej hovoríme, keď ju chceme nahnevať, a ktorá mi tu pod oknami vystiera šaty, vypravuje decká do školy a keď je veľmi zle, donesie ich k ním, lebo vie, že sa s nimi tu angličtinu, bez reptania, naučím. A nechodí po záhrade s telefónom na uchu. Naopak, cez plot mi ponúka nový koláč, ktorý teraz skúša zo špaldovej múky.

Hovorím o mojej sestre, ktorú materská neprikovala k stoličke a prebaľovaciemu pultu. Ale tej, s ktorou sme zbalili aj trojmesačné bejby a boli na wellnesse v Tatrách. Po roku ide do práce a všetci krútia hlavami – tak skoro! To sú trendy! Pardón, nás mala mamka zhruba pred tridsiatimi rokmi a do práce išla rovnako po roku. Nie je to o dobe, na ktorú sa všetci vyhovárame. Skrátka chce ísť ďalej, pracovať, fungovať a tak si to zariadi. A ja vám garantujem, že jej to bude fungovať – doma i v práci. Lebo materská neznamená nárek o tom, ako sa nedá ísť ani do kina či na kávu do mesta. To sú výhovorky. Materská znamená nájsť si systém a prijať/dať viac lásky ako bežne J

A pokojne môžem takto spomenúť moju najlepšiu kamarátku, ktorá to v práci dotiahla za krátky čas poriadne vysoko – čo z nej robí štetku. Verte mi, máte takú hlavu a odvahu, že by ste sa jej najradšej opýtali, ako to to, že ešte nie je prezidentkou? Povedala by asi, že je to nuda. Alebo spomeniem jednu pani docentku, ktorú som spoznala na konferencii. Nemá ešte ani štyridsať, má viac titulov ako moje priezvisko písmen a doma krásnu dcéru. Boli sme spolu dva dni v kuse  a poviem vám – tá ženská má systém. A toľko ľudskosti.

Tak dajme možnosť ukázať ženám, že si vedia doma urobiť poriadok. A čo, že niekedy aj kričia, inokedy ich zlomí emócia alebo okolie,  no majú intuíciu, o ktorej, sorry, môžu muži iba snívať. Nech nám teda doma – na Slovensku – urobia poriadok vo vlastnej kuchyni. A keď to nevyjde, vždy to bude menšie zlo, ako to, čo spácha ďalšia, vyslovene mužská vláda.

Ja, aj keď som zástancom priezvisk bez -ová, si ich teraz budem extrémne pri krúžkovaní všímať. A vy? Klikajte:  https://startlab.sk/projekty/45-kampan-zeny-volte-zeny--muzi-volte-zeny/