PHILADELPHIA, BRATISLAVA. Vie čitateľne napísať svoje meno, sám sa najesť a obliecť a keď pohladká mamu po tvári, cíti to. Americký chlapec Zion Harvey to všetko dokáže, hoci o ruky prišiel ako dvojročný. Osemnásť mesiacov po transplantácii oboch rúk funguje dnes 10-ročný Zion spôsobom, ktorý prekvapil aj lekárov. Lekári v časopise The Lancet Child&Adolescent Health hovoria o prvej úspešnej dvojitej transplantácii rúk u dieťaťa, ktoré nie je s darcom v príbuzenskom vzťahu.

 

Šéf chirurgov Scot Lewin a malý Zion.  Foto -  Children´s Hospital of Philadelphia

 

Operovali pred dvoma rokmi

„Jeho mozog komunikuje s rukami,“ povedal podľa šéf chirurgického tímu renomovanej nemocnice Childrens Hospital of Philadelphia  Scot Levin vo videu na youtube, z ktorého cituje BBC. „Prikázal im, aby sa hýbali a oni sa hýbu. Už len to samo o sebe je pozoruhodné, lebo táto časť mozgu nebola šesť rokov jeho života aktívna,“ povedal.

Operácia prebehla už pred dvoma rokmi, keď mal Zion osem rokov. Až teraz mohli lekári povedať, že bola úspešná., telo sa najprv bránilo, bolo nutné nasadiť lieky, čo zvyšovalo iné zdravotné riziká, ale zabralo to. 

Osem mesiacov po operácii vedeli Zion použiť nožnice a farbičky. Pred rokom sa malému fanúšikovi Baltimore splnil sem a a dokázal oboma rukami držať baseballovu pálku, aby odpalom otvoril zápase profesionálov. „Jedna časť môjho života, ktorá mi chýbala, je späť, môj život je kompletný,“ povedal podľa DPA chlapec, ktorí ostatným deťom dokázal, aby sa nikdy nevzdávali. 

„Nakoniec to zvládnete,“ povedal chlapec, ktorý celé detstvo trávi v nemocniciach.  Život mu zničila život baktéria, ktorá spôsobila otravu krvi. Keď mal dva roky, prišiel o ruky, aj nohy, dva roky strávil na dialýze. Mama mu darovala obličku, keď mal štyri roky.

 

 

Lekári takú odvahu a vôľu dlho nevideli

Práve jeho chuť žiť naplno podľa lekárov pomohla úspechu operácie. Na transplantáciu rúk pripravovali lekári, psychológovia a sociálni pracovníci chlapca rok a pol, samotná operácia trvala 11 hodín, najzložitejšie bolo prepojenie malých nervovo a ciev.

„Nikdy som nevidel Ziona plakať. Nikdy som nepočil, že nechce ísť na rehabilitáciu. Je to mimoriadny človek, ktorý odvahou a vôľou inšpiruje ostatných,“ povedal lekár Lewin.

 

 

Prečítajte si aj Rádio Anténa Rock vyhlásilo súťaž o cecky-pecky. Degraduje ženy