BRATISLAVA. Interaktívny a kreatívny rozprávkový festival, ktorý rúca fantáziou všetky bariéry, prilákal uplynulý víkend do centra hlavného mesta stovky detí i dospelých. „U nás sa fantázii veru medze nekladú. Neexistujú tu žiadne bariéry ani predsudky. Sny všetkých detí, či už zdravých alebo hendikepovaných sa na KDE BOLO, TAM BOLO... stávajú aspoň na chvíľu skutočnosťou,“ hovorí pre Ženy v meste organizátorka festivalu architektka Broňa Tarnócy.

 

 

Stará tržnica zažila cez víkend radosť detí i dospelých z výtvarného umenia, hudby, tanca, fotografie i módy. Na množstve kreatívnych a najmä interaktívnych workshopov, ktoré viedli známe osobnosti, sa vyšantili nielen bežné deti, ale aj deti so sluchovým postihnutím, keďže celé podujatie bolo tlmočené do posunkového jazyka.

 

 

Bavil sa aj Pomajbo

„Festival nás vždy nabíja energiou. Nesmierne si vážime tu lavínu radostných emócií, ktoré vládli v Starej tržnici. Deti odchádzali šťastné, inšpirované, veselé... čo viac si môžeme priať?“ hovorí Broňa Tarnócy.

Farebná zmes aktivít a tvorivý proces priniesli účastníkom mnohé nezabudnuteľné chvíle, pohodu a najmä dobrú náladu. „Inakosť je darom. Byť iný a sám sebou inšpiruje! Toto úžasné podujatie vo mne prebúdza detskú tvorivú dušičku. Teším sa, že som mal opäť možnosť aktívne prispieť k zážitkovej energii tohto festivalu,“ hovorí známy herec a moderátor Roman Pomajbo.

 

 

To, že varenie je zábavné a strava môže byť pripravená aj inak, deťom ukázali ambasádori Food Foundation Jamieho Olivera pre Slovensko v projekte Food Revolution a OZ Jem iné.  

 

 

Pre malé parádnice bol pripravený fashion workshop pod taktovkou známych módnych návrhárok Zlatice Hujbertovej, Dany Kleinert, Moniky Vontszemuovej a Lenky Sršňovej. Modely, ktoré deti navrhli a ušili, predviedli v záverečnom defilé. Známa návrhárka krásnych čeleniek Hogo Fogo, Slávka Toscherová, dotvorila spolu s deťmi diela do dokonalosti svojimi krásnymi čelenkami.

 

 

Spolu s hudobníkmi Luciou Lužinskou, Borisom Čellárom a Ramim Shaafim z Musica Medica mohli deti rozozvučať vibrácie tónov a stať sa na chvíľu muzikantmi, vyskúšať si prácu fotografa či umeleckého maliara pod taktovkou skvelých umelcov Ašot Haasa a Erika Šilleho. Na vlastnej koži mohli zažiť i pocit slabozrakého pri hre plnej pocitov – Memonik, ktorá získala za svoju unikátnosť významné ocenenia.  Vzácne a inšpirujúce príbehy tých, ktorí inakosť zobrali ako výzvu, ako inšpirujúci spôsob bytia si mohli vypočuť na jedinečnom podujatí s názvom Živé knihy. 

 

 

Program lepší ako minulý rok

„Bola som tu s deťmi aj minulý rokmi veľmi sa mi to páčilo. Program bol tento rok ešte zaujímavejší,“ hovorí Lucia, ktorá prišla s dcérou na tanec a so synom na ateliér architektov.

Malých architektov viedol tím významných architektonických ateliérov a osobností architektúry ako napríklad Archholiks, Peter Daniel a Michal C. Hronský, Element ateliér architektúry, nice architects, Paulíny Hovorka Architekti, Architektonické štúdio SIEBERT + TALAŠ, 2021 architekti. Deti si mohli môcť navrhnúť a vytvoriť vlastný domček Inakosti pre svojich priateľov, ktorí k nám prišli bývať z krajiny Inakosť.

 

 

Pretože práve téma sveta Inakosti dominovala na tohtoročnom KDE BOLO, TAM BOLO... „Veríme, že akákoľvek inakosť je pre nás darom, inšpiruje, posúva nás dopredu!“ dodáva na záver Broňa Tarnócy, ktorá sa už teraz teší na tému ďalšieho ročníka, ale predovšetkým na všetkých tých, ktorí majú chuť tvoriť, kreatívne sa zabávať, a popritom sa naučiť nové, inšpirovať a o krôčik sa priblížiť k slnenie svojho sna.  A to všetko pod taktovkou tých najlepších umelcov, architektov, dizajnérov, módnych tvorcov, hudobníkov, šéfkuchárov...

 

 

Prečítajte si aj Memonik alebo pexeso, ktoré hráte so zaviazanými očami