NEW YORK, BRATISLAVA. Svetovú premiéru mal film pred mesiacom, odvtedy zbiera pozitívne ohlasy. „Úprimný, slušný, výchovný dokument o najdôležitejšej téme našej doby – klimatickej zmene, prezentovaný Leonardom DiCapriom, ktorý dokazuje svoju vernosť tomuto prípadu,“ napísal v recenzii na film Before the Flood kritik rešpektovaného britského denníka The Guardian Peter Bradshaw. Dokumentu, ktorý si na you tube pozrelo takmer 10 miliónov ľudí, dal štyri z piatich hviezdičiek.

Film držiteľov Oskara Leonarda DiCapria, Martina Scorseseho a Fishera Stevensa, sa premieta v 171 krajinách v 45 jazykoch. Zadarmo si ho môžete pozrieť do zajtra, 6. novembra na facebooku, twitteri a cez National Geographic.

 

Pri uvedení filmu so starostkou Paríža Anne Hidalgovou. 

 

Osobný začiatok

Dokument začína DiCaprio osobne, keď opisuje obraz nad postieľkou, na ktorý sa pozeral od detstva. Obraz s názvom Záhrada pozemských rozkoší sa začína stvorením raja a končí sa jeho zničením. DiCaprio, ktorý sa klimatickým zmenám aktívne venuje už 18 rokov, je jedným z výkonných producentov filmu. Vo filme hovorí, že ako herec hráva fiktívne postavy s fiktívnymi problémami. Klimatickú krízu však podľa neho nemôžu ľudia brať ako fiktívny problém.

„Klimatické zmeny sú najvážnejšou hrozbou, ktorej naša planéta čelí. Musíme spojiť svoje sily a jednohlasne požadovať jasné činy. Závisí od toho naše prežitie,“ povedal pri premiére filmu Leonardo DiCaprio.

 

S pápežom Františkom. 

 

Výzva pred voľbami

Kanál National Geografic cz. uvádza dokument s českým dabingom pod titulkom Je s nami koniec?. Film podľa neho prináša spôsoby ako zabrániť vyhubeniu ohrozených zvierat a rastlín, ničeniu ekosystému a vyhynutie etnických komunít po celom svete. DiCaprio vo filme vystupuje ako aktívny sprievodca, aby ukázal enviromentálnu krízu, ktorá poškodzuje panenské oblasti od Grónska po Indonéziu, narušuje rovnováhu medzi klimatickými oblasťami a urýchľuje vymieranie zvierat.  

Vo filme sa o dopadoch rozpráva s prezidentom Barackom Obamom, pápežom Františkom, exprezidentom Billom Clintonom, generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom i americkým podnikateľom Elonom Muskom, ktorého spoločnosť sa zaoberá inštaláciou solárnych panelov. Slovo dáva aj vedcom, ochrancom prírody, aktivistom, ktorí sa v tejto oblasti dlhodobo angažujú.

Nepriamo vstupuje do predvolebného boja, keď vyzýva amerických voličov, aby pri voľbe nového prezidenta zvolili politika či političku aj podľa toho, ako bude túto tému skutočne riešiť.

 

 

Prečítajte si aj DiCaprio bojoval s Oscarom v ruke za prírodu. Robí to už 18 rokov