PRAHA, BRATISLAVA. Dlhoročná novinárka a vojnová  reportérka Petra Procházková odchádza po 27 rokoch z českého denníka Lidové noviny.

„Odchádzam, pretože som zistila, že sa do Lidových novín môžu dostávať články, ktoré nám podstrčia z tímu pána premiéra Babiša. Nakopilo sa toho viac, ale hlavný dôvod bola strata dôvery vo vedenie redakcie, už neverím, že ma ochránia pred politickým vplyvom premiéra Babiša,“ povedala pre Ženy v meste Procházková. Procházková bola v Čečensku, v Afganistane a niekoľkokrát navštívila Ukrajinu. Má niekoľko novinárskych ocenení.

Lidové noviny, v ktorých dlhé roky pracovala, vydáva vydavateľstvo Mafra. To patrí do skupiny Agrofert. Spoločnosť do roku 2017 vlastnil český premiér Andrej Babiš, pre konflikt záujmov ju previedol na dva zverenecké fondy

 

Deti sýrskych utečencov sedia v stane a počúvajú učiteľa v utečeneckom tábore na východe Libanonu.  Ilustračné foto - TASR/AP

 

Článok z úradu vlády

Procházková odchádza aj pre kauzu sýrskych sirôt, ktorá posledné týždne rozdelila Česko. Ide o iniciatívu českej europoslankyne Michaely Šojdrovej, ktorá navrhala, aby Česko, ktoré odmieta utečencov, prijalo aspoň 50 sýrskych detí. Babiš je proti, celý návrh označil za súčasť politického boja pred komunálními volbami. „Považujem  za nechutné, keď sa do predvolebného boja berú deti,“ povedal pre český Radiožurnál.

Diskusia o prijatí sýrskych detí je v susednom Česku veľmi ostrá. „Je pravda, že na jednej strane sa v našich novinách objavovali i veľmi kritické názory voči premiérovi, ale potom sa tam iné dostávali veľmi neštandardnou cestou – články ako ten od MUDr. Horákovej, ktorá obhajuje postoj Babiša vo veci sýrskych detí, ktoré u nás pán premiér za žiadnu cenu nechce,“ uviedla Procházková. Článok lekárky Horákovej a jej organizácie Medzinárodný detský kríž, ktorý Lidovým novinám poskytol Úrad vlády ČR, redakcia stiahla ako nedôveryhodný a šéfredaktor denníka István Lék sa za jeho publikovanie ospravedlnil.

 

 

Prekrútili vyjadrenie reportérky Kutilovej 

Do sporu o sýrske siroty vtiahla Mafra aj vojnovú reportérku a členku združenia Femisphera Markétu Kutilovú, ktorá navštívila Sýriu viackrát. Bulvárny deník Expres, ktorý tiež patrí do skupiny Mafra, napísal, že podľa Kutilovej nie sú žiadne sýrske siroty. „Vzali si informácie z môjho facebooku – odišla som do Libanonu zistiť, či tam sú sýrske siroty, potom som napísala, že v Libanone sú, hoci ich je málo. Expres mi vykradol facebook, vrátane fotografií a napísali, že české novinárky potvrdili, že žiadne siroty nie sú. To je podľa mňa neprípustné a manipulatívne. Je to zneužitie mojej práce na kampaň jedného politika,“ povedala pre Ženy v meste Markéta Kutilová.

Česi sa migrácie bojí dvakrát viac než iné národy, ukázal to nedávny prieskum European Social Survey. Najviac by im prekážala migrácia Rómov (63 percent), moslimov by v žiadnom prípade neprijalo 55 percent Čechov. To sa prejavilo aj na diskusii o tom, či prijať 50 sýrskych detí. „Situácia v Česku je úplne šialená, spoločnosť je rozdelená, rôzne skupiny sa nenávidí len pre iný pohľad na nejaké siroty, ktoré ešte nikto nevidel. Vojna v Sýrii sa pomaly končí, utečenci už niekde žijú vlastným životom a u nás sa z toho sedem rokov po vojne robí téma, ktorá sa stala navyše ústřednou témou volieb,“ hovorí Kutilová.

Podľa Procházkovej sa z Čechov stal xenofóbny národ. „Počas krátkej doby, keď nám vládnu populisti ako pán prezident Zeman a premiér Babiš podporení komunistami a SPD Tomia Okamury, sa stali Česi xenofóbnym národom. Časť Čechov operuje argumentmi, ktoré im podstrkávajú rôzne nedôveryhodné médiá, fámami na sociálnych sieťach a nechávajú sa ovládať strachom, ktorý v nich sytematicky vyvoláva naša politická elita,“ dodala Procházková.