BRATISLAVA. Vo sviatky v utorok 29. augusta a v piatok 1. septembra budú na Slovensku zo zákona zatvorené všetky obchody. Opatrenie prináša novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna tohto roku a zavádza do praxe zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa v roku.

 

Pokuta sto tisíc 

Zamestnávatelia tak počas týchto dní nemôžu zamestnancom nariadiť a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce. "V prípade porušenia mu môže byť uložená pokuta až do výšky 100.000 eur," upozorňuje Zväz obchodu Slovenskej republiky (ZO SR).

Výnimkou sú napríklad len čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Celkovo majú byť podľa novely Zákonníka práce obchody povinne zatvorené 1. januára, 6. januára, na Veľký piatok, Veľkonočnú nedeľu, Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 1. septembra, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12. hodine, 25. decembra a 26. decembra.

 

Hlavne ženy

Podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu vítajú takéto opatrenia najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 percent zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy.

So zatvorením obchodov počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja súhlasí aj ZO SR. Môže totiž pomôcť zvýšiť atraktívnosť tohto povolania, keďže sektor obchodu už dlhšie zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl.

 

Prečítajte si aj Európa bojuje s nedostatkom mlieka, masla a smotany. Pocítime to na Vianoce