Detský sen spred viac ako štyridsatich rokov premenila Anna Hanzlová do reality a vybudovala sieť veterinárnych ambulancií na Západnom Slovensku. Poslednú najväčšiu veterinárnu kliniku otvorila firma Tri – Vet pod jej vedením tohto roku v Cíferi, vo veľkej dedine medzi Trnavou a Sencom. Kým na začiatku sa zameriavali na hospodárske zvieratá, úspechy jej tímu ich presvedčili konať a otvoriť aj modernú veterinárnu kliniku so samostatnou operačnou sálou aj miestnosťou na hospitalizácie. Všetko vybavené najmodernejšou technológiou, s ktorou pracuje skúsený a špecializovaný tím.

„Poľnohospodárstvo na Slovensku upadá. Dnes máme vo veterinárnej starostlivosti už iba dve farmy veľkých zvierat. Všetky naše ostatné chovy zatvorili, takže sme sa pred rokmi začali špecializovať aj na malé zvieratá.“ vysvetľuje milovníčka zvierat, ku ktorej dnes do ambulancií chodí od bielych ježkov, sov, psov, mačiek, psov až po kone všetko.

„Najprv sme všetko robili s manželom sami. Ale potom sme začali aj zamestnávať mladých absolventov veterinárnych univerzít. A po čase sme zistili, že každý sa musí špecializovať na niečo iné. Inak neponúknete najlepšiu veterinárnu starostlivosť,“ zdôraznila. „Vďaka úzkej špecializácii každého člena nášho tímu sme v liečbe úspešní a to nás mimoriadne teší.

 

Najmodernejšie vybavenie

Na veterinárnej klinike využívajú aj skúsenosti, ktoré primárka získava pri prekladoch veterinárnej literatúry zahraničných odborníkov. (Sama, alebo v kolektívne odborníkov na jednotlivé zdravotné problémy zvierat ich z angličtiny a nemčiny preložila viac ako šestnásť).

V jej ambulanciách nájdete najmodernejšie vybavenie, ktoré nie je bežné všade. Svoju prvú ambulanciu otvorila spolu s manželom v Šúrovciach pri Trnave, kde už desať rokov poskytujú základné ošetrenia, chirurgické zákroky, ultrazvukové vyšetrenia či analýzu krvi len päť hodín denne. Ak však zvieratko potrebuje zložitejší zákrok, pacienta presunú do svojej novootvorenej kliniky Tri-Vet v Cíferi. Ich druhá vysunutá ambulancia v Špačinciach je už klientom otvorená v postate nepretržite, ale aj odtiaľ ťažké prípady končia v cíferskej klinike. Klienti a pacienti tu nájdu komfortné parkovisko, príjemnú čakáreň a dobre zásobenú predajňu s pestrým sortimentom chovateľských potrieb. Vyšetrovacie ambulancie sú oddelené pre psy a pre mačky, aby sa zvieratá navzájom zbytočne nestresovali, čo ocenia najmä chovatelia mačiek.

Chirurgická a operačná sála s hospitalizačnými priestormi sú uložené v samostatnom trakte. Na presnú diagnostiku veterinárom pomáha digitálny röntgen, ultrasonograf, dva analyzátory krvi a množstvo ďalších diagnostických prístrojov. Samozrejme, všetko v oddelených miestnostiach.

„Náš tím sa vďaka úspešným výkonom jednotlivých veterinárov rozrástol do vybraných špecializácií. Inak nemáte šancu ponúknuť najlepšiu veterinárnu starostlivosť. S kolegami sme všetci špecializovaní podľa konkrétnych ochorení pacientov. Keby každý z nás robil všetko, nakoniec by nič nebolo poriadne.“ vysvetľuje Anna Hanzlová a dodáva, že na klinike pracuje dokonca aj veterinárny lekár so špecializáciou na anestéziu zvierat. Všetky odbory, celú prevádzku treba však organizovať a koordinovať. A to všetko je na nej...

Starajú sa aj zuby

Na vysokej úrovni je v cíferskej veterinárnej klinike stomatológia. Robia absolútne všetky zákroky od čistenia zubného kameňa až po komplikované chirurgické zákroky na chrupe a v ústnej dutine. „Naozaj máme jedinečnú stomatologickú jednotku, aj čo sa týka vybavenia. Tomuto odboru sa venuje môj manžel MVDr. Stanislav Hanzel, ktorý robí úplne všetky zákroky. Od čistenia zubného kameňa až po náročné chirurgické zákroky. Okrem stomatológie sa špecializuje aj na problematiku hydiny, exotických vtákov, jašterov či malých hlodavcov. Drobné hlodavce, ježkovia alebo sovy naozaj vyžadujú veľmi osobitný prístup.

Kolegyňa je odborníčkou na dermatológiu a drobné chirurgické zákroky, ktoré sú s tým spojené, vrátane alergií. Od parazitologických zoškrabov, mikroskopických vyšetrení, až po dlhodobé liečby alergií, ktorých stále pribúda“ vysvetľuje veterinárna lekárka. Klinika Tri-Vet poskytuje aj špecializované zákroky v neurológii, kardiológii, endokrinológii, či ortopédii. Najnovšie sa môžu pochváliť novým digitálnym röntgenom s nepriamou digitalizáciou, ktorý na Slovensku nie je vôbec štandardom. Klinika Tri-Vet disponuje aj kvalitným ultrazvukom, rovnako ako dopplerom (prístroj na meranie prietoku krvi v periférnych cievach) ktorý odhalí vrodené vývojové chyby srdca. Ak to chovatelia potrebujú, na klinike môžu požiadať o vykonanie komplexného vyšetrenia celého zvieraťa. Klinika má certifikát na vyšetrovanie a vydanie potvrdenia o vyhodnotení luxácie pately, dysplázie kĺbov, či certifikáty o posúdení vrodených srdcových vád.

Z chirurgických zákrokov sa ako klinika prvého kontaktu najčastejšie stretávajú s preventívnou chirurgiou – kastrácie, sterilizácie psov aj mačiek, no najobľúbenejším chirurgickým zákrokom MVDr. Anny Hanzlovej je cisársky rez. „Milujem tie chvíle, keď zašívam sučku, a na ohrievacej podložke vo vedľajšej miestnosti už pištia zdravé šteniatka a dožadujú sa mlieka“.

Pomôcť však dokážu aj pri vážnych ochoreniach vnútorných orgánov, pečene, sleziny, cukrovke či hromade ďalších ochorení.

Klinika Tri-Vet disponuje najmodernejším laparoskopickým prístrojom. Zákrok je tak pre zviera znesiteľnejší a na tele mu zostanú iba dve malé ranky. Je to veľká výhoda predovšetkým pre majiteľov veľkých sučiek, s ktorými treba podstúpiť kastráciu, či odber vzoriek vnútorných orgánov.
Z odboru sa na klinike pravidelne vykonávajú vyšetrenia spojivky aj rohovky, funkcie slzných žliaz, viečok, vnútroočného tlaku, očného pozadia, či priezračnosti šošovky špeciálnou štrbinovou lampou. „Čomu sa venuje máloktorý veterinár, je chirurgia viečok. Takže okrem zásahov do kostí robíme aj všetko spojené s chirurgiou mäkkých tkanív,“ upresňuje primárka Hanzlová.

Veterinárni lekári ambulancií Tri-Vet poskytujú liečbu a monitorovanie zdravotného stavu starých zveirat, teda sa špecializuje aj na geriatriu a s ňou súvisiace ochorenia. U starých psov sa často vyskytujú ochorenia srdca a onkologické ochorenia, preto sa geriatria u zvierat často spája s internou medicínou, kardiológiou ako aj onkologickou chirurgiou.

Sympatická primárka, z ktorej cítiť nekonečnú lásku k zvieratám, má aj na rozlúčku s milovaným zvieraťom jednoznačný názor. „Viem, že to robí málo kolegov, ale ja osobne poslednú rozlúčku s domácim miláčikom, ak to jeho zdravotný stav umožňuje, uprednostňujem jednoznačne doma, v kruhu ľudí, ktorí ho milovali. Dokonca to odporúčam, aby sa zvieratko v poslednom štádiu zbytočne nestresovalo. Keď sa to dá, je to naozaj to najlepšie, čo v posledných chvíľach pre zviera môžeme urobiť. My na poliklinike zvieratám pomáhame a urobíme pre ne maximum. Vždy si poplačem s majiteľom, ktorý sa naozaj snažil a urobil všetko preto, aby zviera zachránil. A jednoducho to nešlo, “ vysvetľuje primárka, ktorá by nikdy zviera neuspala len preto, že sa už niekomu znudilo.

 

 

Všetko, čo potrebujete

Na veterinárnej klinike Tri-Vet nájdete okrem profesionálne vybavených ambulancií aj predajňu chovateľských potrieb. Predávajú v nej všetko potrebné pre chovy psov, mačiek, drobných zvieratiek, hydiny i prasiat. Aj krmivá, ktoré si veterinárni lekári vopred vyskúšali na vlastných zvieratách a sami sú presvedčení, že sú naozaj kvalitné. „ Nedáme sa nahovoriť na nič nekvalitné len preto, že to je lacnejšie. Ak niekto niečo také chce, pošleme ho do oddelenia supermarketu, kde predávajú potravu pre zvieratá!“ rázne odmieta vo svojej profesionálnej praxi čokoľvek nekvalitné skúsená primárka Anna Hanzlová zveterinárnej kliniky Tri-Vet v Cíferi. A to, čo povedala o krmivách a chovateľských potrebách platí predovšetkým o kvalitných veterinárnych výkonoch.

Vo veterinárnej klinike Tri-Vet sa neustále zdokonaľujú vo veterinárnej medicíne, pretože veda a aj medicína zvierat neustále veľmi napredujú. Nielenže zintenzívňujú poznanie odborného jazyka, ale do hĺbky študujú aj množstvo odborných problémov, diagnóz a ich terapií očami špičkových svetových veterinárov, ktoré aj vďaka preloženej svetovej literatúry praktizuje dr. Hanzlová spolu s kolegami vo svojich ambulanciách, pretože chcú vo svojej praxi obstáť aj v medzinárodnej konkurencii.
Všetky skúsenosti a prax skoncentrované v špičkovo zariadenej klinike v príjemnom prostredí, s komfortnou čakárňou, obchodom, s operačnou sálou, dvoma ordináciami vybavenými najnovšou technikou, pripravenou na akýkoľvek problém, je zárukou, že váš domáci miláčik sa v prípade potreby dostane do tých najpovolanejších rúk.

Na klinike Tri-Vet dokázali, že aj vysoko špecializovanú odbornú prácu vedia robiť so srdcom a je v každom prípade pre nich poslaním. Podľa veterinárnej lekárky, primárky Anny Hanzlovej, ak toto povolanie robí niekto len pre peniaze, nikdy dobrým veterinárom nebude.

„Všetkých svojich mladých kolegov sa snažím pripraviť na to, že naša práca nie je len teplá moderná ordinácia, ale aj dvadsať hodín práce, nočné telefonáty k pôrodom, akútnym stavom a vyhodeným či zraneným zvieratám, vysvetľuje skúsená veterinárna lekárka, pre ktorú sú jej klienti nie sú len pacientmi, ale v prvom rade živými tvormi, ktoré si našu lásku a pozornosť zaslúžia až do konca života. Aj preto na klinike nikdy neuspia zviera len preto, že sa už niekomu znepáčilo. „Nikdy by som niečo také neurobila. Nikdy neutratíme zviera, ktorému vieme pomôcť. U nás zvieratám pomáhame a zachraňujeme ich. A keď sa nám to podarí, čo výsledky našej práce dokazujú, tak sme mimoriadne šťastní. Ak toto povolanie robí niekto len pre peniaze, nikdy dobrým veterinárom nebude!“ zdôraznila hrdá primárka na výsledky práce veterinárnej kliniky Tri-Vet v Cíferi.