Pozornosť by sme týmto zdravotným problémom mali venovať vtedy, ak sa začnú vyskytovať častejšie alebo pretrvávajú dlhšie. Netreba ich ignorovať, pretože časom by mohli prerásť do niečoho vážnejšieho.

Lektorka a odborníčka na výživu Zdenka Havettová sa v praxi často stretáva s tým, že pokiaľ klientov trápi časté nafukovanie, jednoducho si na to zvyknú a dokonca nadobudnú pocit, že je to v poriadku. Radí, ako ich zmierniť.

Zmena životného štýlu

Zmenou stravovania a správnym nastavením výživových odporúčaní môžeme pozitívne ovplyvniť nielen to, ako sa cítime, ale aj stav nášho trávenia. Jedlo je veľmi silným nástrojom, ktorý ovplyvňuje naše zdravie, imunitu a vitalitu. Keď si predstavíme, že väčšina z nás jedáva minimálne 3x denne, tak 3x denne máme možnosť ovplyvniť naše fungovanie - na fyzickej, aj emocionálnej úrovni.

Trávenie sa začína v ústach

Poďme pekne od začiatku. Príjem potravy zabezpečuje ústna dutina - tu sa to celé začína, naša tráviaca cesta. V ústach prebiehajú mechanické reflexy ako žuvanie a prehĺtanie. V celom tomto procese sú dôležité sliny: navlhčujú a zmäkčujú potravu a tým uľahčujú žuvanie. Sliny obsahujú enzým ptyalín, ktorý začína trávenie škrobov. Správne fungujúce trávenie je jednoznačne najdôležitejší proces v našom tele, nezabúdajme na to.

Pomôžeme mu aj tým, že budeme jesť v pokoji, budeme sa sústrediť na jedlo a viackrát ho prežujeme. Odložme mobil, vypnime TV, nečítajme noviny. Nech sa jedlo stane naším stredobodom, doprajme mu túto pozornosť aspoň dvakrát počas dňa.

Čo naším črevám škodí

Určite ste už počuli o zakázaných potravinách, ktorým by sme sa mali vyhýbať, pretože môžu prispievať k rôznym zdravotným problémom. Osobne nemám veľmi rada spojenie zakázané potraviny, pretože si jedlo automaticky spájame s negatívnym pocitom. Vnímajme ich skôr ako nevhodné potraviny, ktoré by sme mali konzumovať v čo najmenšom množstve.

Ktoré potraviny sem patria? Ide hlavne o  kupované omáčky, dresingy, hotové pudingy, zmrzliny, paštéty, hotové jedlá, ochutené jogurty, sladkosti, ochutené cereálie, arómy, sladidlá, instantné polievky, sladené džúsy a jedlá z rýchleho občerstvenia.

Potravinový denník

Pri tráviacich ťažkostiach je veľmi nápomocný potravinový denník, do ktorého si zapisujeme všetky skonzumované jedlá, nápoje a pohybovú aktivitu. Zapisujeme si aj príznaky spojené s danou potravinou a veľmi zreteľne sa dá za nejaký čas vyhodnotiť, ktorá potravina nám robí najväčšie ťažkosti. Vo väčšine prípadov je nevyhnutné úplne odstrániť niektoré potraviny zo stravy aspoň na nejakú dobu. Je to zatiaľ jediný účinný spôsob prevencie a liečby.

Hlavne jednoducho

Tešiť sa pevnému zdraviu a dobrému tráveniu môžeme hlavne vtedy, ak si zvolíme jednoduchosť a striedmosť vo výbere jedál. Najviac sa k tomu priblížime vtedy, ak do jedálnička zaradíme  sezónne a lokálne potraviny. V oblasti, v ktorej človek žije, rastú prevažne také potraviny, ktoré v danom ročnom období potrebuje.

To znamená, že výber zeleniny a ovocia by sme z väčšej časti mohli podriadiť ročnému obdobiu. Rovnako netreba zabúdať na ľahké jedlá a kombinácie. Toto najviac pomáha vášmu tráveniu. Prípadne zvážte individuálnu výživovú konzultáciu.

Polievka je základ.  Foto - ZVM

Bez polievky ani deň

Polievka je základ, hovorievali už naše staré mamy. Mala by byť rozhodne súčasťou každého dňa. Len veľmi ťažko nájdeme iný druh jedla, ktorý má pre nás tak veľký prínos z oblasti výživy a celkovej podpory zdravia, ako práve polievka. Dokonca si ju môžeme dopriať aj na raňajky. Kvalitný, teplý vývar alebo polievka priaznivo vplýva na naše trávenie.