Už ste videli dve nevesty na jednej svadbe? Nie, nemyslím tým únos nevesty, ktorý je slovenskou špecialitou. A to dosť špecifickou. No, ale nie o tom chcem hovoriť.

Mne ide o iné...

„Predstav si, že som si chcela od Evky požičať jej bielu pelerínku, pre prípad, keby bolo v ten deň chladnejšie,“ hovorí mi zjavne vyvedená z miery Ania. Je pár dní pred jej svadbou, takže niet sa čo čudovať, že ten výnimočný, blížiaci sa deň prežíva. Mám zlé tušenie, že príbeh, ktorý mi práve začína rozprávať, bude mať zlý koniec. Evka bielu pelerínku nepožičala, lebo si ju sama obliekla. Bielu! Veď biela je v deň svadby rezervovaná pre nevestu. Ako keby toho nebolo dosť, dala si aj svetlozelené dlhé šaty, ktoré z diaľky vyzerali ako svadobné. Trápna situácia. Všimli si to všetci hostia. Ale Evka neočarila, dosiahla opačný výsledok: zosmiešnila sa.

Agáta prišla na kamarátkinu svadbu v červených šatách. A tancovala o dušu. So šatami, ktorými, keď sa točila, obsadila viac ako polovicu parketu. Tvárila sa ako hviezda večera. Upútavala. Viac ako nevesta.

Je to smutné, keď si niekto uzurpuje právo na prvenstvo, ak na to navyše nemá nárok. Keď na svadbe zatieni nevestu. Možno sú chvíľu oči všetkých upreté na „hviezdu“, ale potom si každý uvedomí, že je to absolútne netaktné. Takýmto „hviezdnym“ správaním neukazuje svoju krásu, ale hlúposť. A to, ako pohŕda niekým, kto by v ten deň mal byť najdôležitejší. Vlastne sa dá povedať, že je to krádež.

Krádež pozornosti, ktorá by prirodzene mala v ten deň patriť hlavným aktérom: neveste a ženíchovi. Našťastie, takéto incidenty neovplyvňujú manželský život. Vie to Ania, vie to aj Agáta, viem to aj ja. Veď, mimochodom, práve zajtra budeme s manželom oslavovať okrúhle výročie našej svadby. Nostalgicky spomíname: svadba bola parádna. Bez únosu nevesty. A bez konkurencie v podobných šatách, či bielej pelerínke.

Najdôležitejšie je však to, aby sa po celý život pozornosť dostávala manželovi a manželke. Aby sme s nikým nemuseli konkurovať po svadbe. Keby sa mala objaviť „tá druhá“, nech sa radšej objaví na svadbe ako unesená nevesta alebo ukážka nevkusu.

 

Prečítajte si aj Holé spotené bruchá