Záhradná oslava. Podotknem: elegantná záhradná oslava. Domáca pani v decentných šatách víta hostí. Aj hostia sú elegantní. Aspoň väčšina z nich, napríklad teta v peknom slamenom klobúčiku, ujo v bielej košeli a svetlých nohaviciach. Dokonalá príležitosť pre ženy predviesť kvetinové alebo s inými vzormi letné šaty. Hostitelia prichystali záhradné stany, pod ktorými stoja vkusne prestreté stoly. Žiadne plasty, ale sklo a porcelán. Zabáva vrcholí až zrazu... jeden z pánov si dá dolu košeľu. O chvíľu aj druhý, tretí... Je teplo, ale či ich to ospravedlňuje? Ženy sa nevyzliekajú. Ako keby im nebolo teplo. Ale veď sedia v tých istých podmienkach, slnko páli aj na ne! Držia fazónu. A ako reaguje spoločnosť? Nikto si ako keby nič nevšimol. No mne je zrazu zle, keď vidím priamo pri mojom tanieri tučné brucho, po ktorom steká pot. Prestáva mi chutiť.

Nebudem uvádzať, kde sa táto situácia odohrala, lebo pokojne by to mohlo byť v Poľsku alebo na Slovensku. Pred týždňom alebo pred 10-timi rokmi. To je jedno. Podstatné je, že okolie toleruje nechutné holé spotené bruchá, ktoré páni predvádzajú na ulici, na párty, či v obchode. Prečo? Veď je to nevkusné. Prečo máme v tomto nevkuse mužov ospravedlňovať? Lebo im je horúco? Každému je teplo, keď sú horúčavy. Jedni sa vyzliekajú, iní nie. Lebo berú ohľad na okolie, na spolunažívajúcich. Prečo má niekoho sloboda uberať o slobodu iných?

Ešte pred sto rokmi by to nikomu nenapadlo, že na pláži sa budú dovolenkári vyzliekať do skúpych plaviek. Že pásikavé nohavice po kolená nahradí len malý kus látky. No dobre, uplynulo už toľko rokov, móda sa mení. Ale kto by to bol povedal, že sa plážová móda holého brucha dostane na ulicu a do spoločnosti? Je to v poriadku? A možno je to tak, že muži vidia v zrkadle pekného štíhleho fešáka, aj keď „pekný“ a „štíhly“ je už dávno preč. Zaujímavé je, že zriedkavejšie stretneme voči sebe nekritické ženy, ktoré by tučné pretekajúce brucho predvádzali. Sebakritika je zjavne kľúčové slovo, na ktoré podaktorí „fešáci“ zabudli.

Myslím si, že takými „fešákmi“ budeme obklopení, pokiaľ im neukážeme zrkadlo a neozveme sa. Ale čo ak niekto nemá odvahu? A možno sa aj ozval, ale dotyčný nepočúvne, lebo si o sebe myslí, že to, čo predvádza, je krása? Ak však naše pripomienky majiteľov holých tučných spotených brúch neoslovia a oni si ich nezakryjú, budeme štíhlejšie. Veď komu by pri takom pohľade chutilo?

 

Prečítajte si aj Krystyna Janda: Zahrať Danutu Walesovú bola najťažšia úloha