Jeden z najpopulárnejších českých hercov, ktorý tento rok dostal Českého leva za mimoriadny prínos pre českú kinemotagrafiu, sám o sebe hovorí, že vždy priťahoval problémy. „Trojka zo správania za neospravedlnené hodiny a cigarety boli mojou vstupenkou do spoločnosti dospelých,“ povedal v roku 2005 podľa Týdenník5plus2.

 

V roku 2001 dostal na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach cenu Hercova misia.  Foto - TASR

 

Herec a producent

Herectvu sa začal naplno venovať po roku 1972 po skončení Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU) v Brne. Presadil sa v divadle, vo filme, aj v televízii. Za najkrajšie obdobie označil roky 1973 až 1976, keď hral v Činohernom štúdiu v Ústí nad Labem.

 

 

Hral hlavne mužských hrdinov. Vo filmoch Babí léto (2001) a Všichni moji blízcí (1998) bol producentom. Za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Všichni moji blízcí mu Česká filmová a televízna akadémia udelila v roku 1999 Českého leva.

 

Českého leva dostal Bartoška za mimoriadny prínos pre českú kinemotagrafiu. Foto - ČSFD

 

Najviac listov dostal, keď hral umierajúceho lekár Skalku v seriáli Sanitka.

 

 

Vedie prestížny festival 

Už viac ako 23 rokov vedie Medzinárodný filmový festival Karlove Vary. Je to najväčší filmový festival v Česku a najprestížnejší v strednej a východnej Európe.

 

Ako riaditeľ festivalu s Emíliou Vašáryovu a Jeanom-Paulom Belmondom. Foto - TASR

 

Bartoška bol vždy osobnosť, ktorá sa nezaujímala len o umenie. V roku 1977 podpísal tzv. antichartu, petíciu za prepustenie Václava Havla z väzenia i vyhlásenie Několik vět. Spoluzakladal Občianske fórum  a patril medzi blízkych Havlových spolupracovníkov. V decembri  1989 na Václavskom námestí oznámil Havlovu kandidatúru na prezidenta.

Neskôr politiku vnímal kriticky. „Neplatí to o všetkých, ale niekedy mám pocit, že do politiky chodia ľudia, ktorí neuspeli v iných profesiách. V jednej hre sa hovorí: Vy ste môj pán a Vaším poslaním je ma viesť. To je poslanie, ktoré si tu väčšina politikov neuvedomuje. Robia si z toho prapodivné eseročky,“ povedal podľa Týdenník5plus2  v roku 2005.

 

 

Zvládol rakovinu

V 2014 mu diagnostikovali rakovinu. Zrušil vtedy sériu svojich predstavení v divadle a nezúčastňoval sa ani na prípravách 50. ročníka prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. „Keď mi diagnostikovali rakovinu, povedal som si, že som vo veku, keď sa umiera Lenže ľudia z pacientovho okolia väčšinou takéto racionálny prístup nezdieľajú. Hovorím si, že dnes by som mohol vydať Zlaté stránky liečiteľov, toľko kontaktov na nich som dostal,“ povedal. "Bral som to proste ako chorobu, Bol som chorý, to je všetko," dodal. 

 

V bratislavskom clube Snooker s Dorotou Nvotovou v roku 2003. 

 

Krátko po úspešnom boji so zákerným ochorením nakrútil film Teorie tygra. Stále nakrúca nové filmy a pripravuje ďalší ročník festivalu Karlove Vary. 

 

Foto - TASR

 

.

Prečítajte si aj Z profesora, ktorému cez interview vbehnú do izby deti, urobili ženu