ADDIS ABEBA. Etiópsky parlament zvolil vo štvrtok jednohlasne za prezidentku Sahle-Work Zewde - skúsenú diplomatku, ktorá v minulosti slúžila ako veľvyslankyňa svojej krajiny a zastávala rozličné posty v OSN. Etiópskou hlavou štátu sa tak stane vôbec prvýkrát žena, informovali tlačové agentúry DPA a AP.

Sahle-Work vystrieda vo funkcii doterajšieho prezidenta Mulatua Teshomeho. Hoci ide o prevažne ceremoniálny post, zvolenie Sahle-Work je považované za ďalší príklad, keď sa po nástupe vlády proreformného premiéra Abiya Ahmeda ujíma významnej úlohy zástupkyňa ženského pohlavia. Tento mesiac bol takisto vymenovaný nový Abiyov kabinet, ktorý tvoria z polovice ženy.

 

 

Sahle-Work označila tohtoročné odovzdanie moci reformistovi Abiyovi za "príkladné". Taktiež uviedla, že sa chce zameriavať na spájanie jednotlivých strán v záujme dosiahnutia mieru v Etiópii - druhej najľudnatejšej krajine Afriky, kde sa v posledných mesiacoch viackrát prejavili konflikty na etnickom základe. V poslednom období pôsobila Sahle-Work ako osobitná zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pri Africkej únii.