KODAŇ. Európa bojuje s nedostatkom mlieka, masla a smotany a v plnej miere sa to ukáže v období vianočných sviatkov. Ceny mliečnych produktov budú rásť, najmä pred Vianocami. Uviedla to jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.
 

Foto - TASR

 

Nedostatok mlieka a smotany

Svetové ceny mlieka, ktoré v dôsledku znižovania produkcie vzrástli za posledných 12 mesiacov približne o 28 percent, sa v posledných mesiacoch stabilizovali, ako však pre agentúru Reuters uviedol šéf Arla Foods Peder Tuborgh, zásoby mlieka vo svete sú veľmi nízke. "Celý svet eviduje nedostatok mlieka," povedal Tuborgh s tým, že dôvodom sú práve veľmi nízke výkupné ceny komodity v minulom roku.

"Celá Európa zaznamenáva nedostatok smotany, masla a ďalších mliečnych výrobkov. A rastúci dopyt v období Vianoc nebude za žiadnych okolností možné uspokojiť," povedal Tuborgh, podľa ktorého práve tento fakt ťahá ceny nahor.
 

Foto - pixabay.com

 

Zrušili mliečne kvóty

Problémy odštartovalo rozhodnutie Európskej únie zrušiť v roku 2015 mliečne kvóty. To spôsobilo prebytky komodity a následný prudký pokles cien. V reakcii na to producenti v Európe minulý rok výrazne obmedzili výrobu, čo začiatkom tohto roka viedlo zasa k opätovnému rastu cien.

Arla, ktorá združuje približne 12.500 farmárov v Dánsku, vo Švédsku, v Nemecku, Británii, Luxembursku, Holandsku a Belgicku, za 1. polrok tohto roka zvýšila výkupnú cenu mlieka o 19 percent. Zároveň dodala, že aj v nasledujúcich mesiacoch počíta s rastom cien. Ďalší vývoj, čo sa týka svetových cien mlieka, bude podľa analytikov závisieť najmä od blížiacej sa jarnej sezóny na Novom Zélande.

 

Prečítajte si aj Počet dojčiacich žien narastá, mlieko chráni dieťa aj pred infekciami