V celej Európe je momentálne na trhu nedostatok papiera, ktorý pociťujú hlavne knižné vydavateľstvá. Informáciu nám potvrdil Mário Gešvantner z vydavateľstva Albatros Media. V podcaste sa dozviete ako nedostatok papiera ovplyvní predvianočnú knižnú ponuku, a na ktoré knihy z Albatrosu sa oplatí počkať po novom roku:

Podcast si môžete vypočuť aj vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

„Tlačiarne majú nielen nedostatok papiera, ale je aj nedostatok lepidla a kartónov, z ktorých sa vyrábajú obálky kníh. To má za následok, že niektoré tituly bolo potrebné presunúť na budúci rok. Papiera nie je dostatok v celej Európe,“ vysvetľuje Mário Gešvantner.

A ako to pocítilo ich vydavateľstvo? „Minimálne tretinu titulov sme museli odsunúť a niektoré tituly robíme v menšom náklade. Ale snažíme sa, aby tie naozaj silné tituly vyšli ešte tento rok.“

Ako však Mário Gešvantner prízvukuje, kníh je dosť, aj noviniek bude dostatok. A stále na pultoch kníhkupectiev zostáva dostatok kvalitných starších titulov. Takže, nemusíme sa báť, že nebudeme mať čo čítať. 

„Prognózy sú také, že ešte január môže byť veľmi slabý, čo sa týka papiera a knižných noviniek, no potom by sa situácia mala, veríme tomu, znormalizovať,“ uzatvára Mário Gešvantner a ponúka zopár tipov pod vianočný stromček.

Mário Gešvantner (vpravo) s Bernardom Minierom. Ani jeho kniha nemôže chýbať v Máriovom predvianočnom výbere. Foto - archív MG

No a čo Mário vybral pre čiteteľky a čitateľov nášho portálu? Začnime tipom pre deti. 

Vianočný chlapec Nikolas od Matta Haiga - Tento príbeh je o Vianočnom otcovi. Možno preňho máte iné mená, napr. Santa či Mikuláš. Ale ak by ste boli elfovia, nevolali by ste ho inak ako Vianočný otec. Viete si však predstaviť, že kedysi ho nikto nepoznal? Nech sa páči, zoznámte sa s Nikolasom. 

 

V ponuke sú však aj knihy od slovenských autorov. Napr. od ilustrátora Adriána Macha: 

 

Mário Gešvantner sa veľmi teší aj na knihu Frida od režisérky Niny Grünfeld. Silný príbeh prepojený so Slovenskom má podtitul: Vojna mojej slovenskej starej mamy. Príbeh Fridy je šokujúcim rozprávaním o strate, vojne, ale aj pocite niekam patriť a hľadaní vlastných koreňov. Nina F. Grünfeld je filmová režisérka a na univerzite prednáša réžiu dokumentárnych filmov. Natočila dokumenty ovplyvnené zážitkami a históriou svojej rodiny. Toto je jej druhá kniha a čoskoro by ju mala osobne predstaviť aj na Slovensku.

.

 

Posledná šanca od Andyho Weira je ďalší z tipov od Mária Gešvantnera s dodatkom - je to ďalší sci-fi príbeh z vesmíru.

 

No a na záver ponuky dve detektívky:

Bernarda Minier: Lov

 

Robert Bryndza: Keď sadá súmrak