Slovensko, ktoré bude mať v novom Európskom parlamente 15 svojich zástupcov, bude reprezentovať najviac žien - sedem. Z víťaznej strany Progresívne Slovensko, ktorá má na kandidátke zipsový systém, pôjde do Bruselu posiela 6 poslancov, z toho 3 ženy. Zvolení boli expremiér Ľudovít Ódor, kariérna diplomatka Ľubica Karvašová, europoslanec Martin Hojsík, novinárka a moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová, europoslanec a ekológ Michal Wiezik a analytička a novinárka Lucia Yar.

Eurovoľby 2024: Ktoré ženy boli zvolené

Druhá najsilnejšia strana Smer má mať 5 poslancov, z toho 3 ženy. Zvolení boli europoslankyňa Monika Beňová (v europarlament je od roku 2004), poslanec Ľuboš Blaha, poslanec Erik Kaliňák, moderátorka dezinformačného rádia Infovojna Judita Laššaková a europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Za KDH ostáva europoslankyňou Miriam Lexmann.

Ak to potvrdia aj oficiálne výsledky eurovolieb 2024, Slovensko tak bude mať v novom Európskom parlamente 7 sedem, o 3 viac ako doteraz. V Bruseli nás zastupovali len štyri ženy zo 14 poslancov, z toho len dve boli riadne zvolené v eurovoľbách - Monika Beňová (Smer) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (kandidovala za SaS, dnes bez strany a nekandidovala).

Miriam Lexmann (KDH) získala uvoľnený britský mandát po brexite a Katarína Roth Neveďalová (Smer) nahradila zosnulého Miroslava Číža.

Z ostatných strán do Bruselu pôjdu za Republiku jej líder Milan Uhrík a podpredseda strany Milan Mazurek a za vládnu strau Hlas sa prekrúžkoval štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Braňo Ondruš.

Ktoré ženy neuspeli

Z 27 členských krajín Európskej únie na tom v zastúpení žien bolo horšie ako Slovensko iba Estónsko, Litva, Grécko, Cyprus a Rumunsko. Oficiálne výsledky eurovolieb 2024 v celej Európskej únii ukážu, či sa na tom, niečo zmení.

Zo známych žien, ktoré neuspeli, sú to kandidátky strany SNS, ktorá nebude mať zastúpenie v Európskom parlamente, hoci kandidátku viedol predseda strany Andrej Danko. Vládnu stranu volilo len 1,9 percenta voličov a voličiek, čo znamená, že neuspeli ani ministerka kultúry Martina Šimkovičová, či bývalá poslankyňa Romana Tabak.

V eurovoľbách neprešla ani SaS a teda neboli zvolené poslankyne Vladimíra Marcinková a Jana Bittó Cigániková.