Kedysi patrili režisérske stoličky takmer výlučne mužom. Silných ženských autoriek však, našťastie, vo svete filmu pribúda. Cez ich diela sa nám zrkadlí aj autentický vnútorný a emotívny život ženských hrdiniek či výrazný a nezameniteľný ženský rukopis v kinematografii. Aké sú ich postavy a aké témy ich zaujímajú? Medzináordný festival filmových klubov (MFFK) Febiofest, ktorý sa v Bratislave koná od 20. do 26. marca, prinesie na festivalové plátna silné a originálne diela autoriek, ktoré už upútali svetovú scénu na prestížnych festivaloch ako Cannes či Berlinale, alebo ju budú čoskoro ovplyvňovať. Tu sú tipy na niektoré z nich.

 

CHVILKY

V domácej premiére zavítajú na Febiofest česko-slovenské Chvilky, film, ktorý už má na konte Cenu českej filmovej kritiky pre Jenovéfu Bokovú za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Popri nej sa v snímke ukáže aj slovenský herec a hudobník Marek Geišberg. Film zobrazuje mladú ženu, ktorá si želá, aby mala so svojou rodinou i partnermi dobrý a pokojný vzťah, a to aj za cenu, že ona sama ustúpi a bude sa vyhýbať sporom. Debutujúca režisérka a scenáristka Beata Parkanová citlivo zachytáva nástrahy rodinného života, ktorý komentuje s humorom a pochopením. Rozpráva o láske, bolesti, oddanosti, ale aj o nádeji, že človek dokáže svoje zranenia premeniť na silu.

 

HIGH LIFE

Jedna z najslávnejších a najviac experimentujúcich francúzskych režisérok Claire Dennis sa znovu spojila s famóznou Juliette Binoche a vyslala ju do sveta sci-fi v doprovode Roberta Pattinsona vo filme High Life. Ich príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode, kde skupina trestancov namiesto doživotia slúži vede a stali sa z nich pokusné objekty zvláštneho experimentu– prítomná doktorka - častokrát proti ich vôli -  im odoberala spermie s cieľom inseminovať mladú ženu.

 

ÚTEK

Temná dráma o rodinných vzťahov z dielne poľskej režisérky Agnieszky Smoczyńskej sa zaoberá spoločenskými tabu spojenými s materstvom a tlakom na ženy, aby prijali materstvo bez akéhokoľvek zaváhania či úvah – akoby biologická kapacita porodiť dieťa automaticky znamenala, že každá jedna žena musí byť ochotná stať sa matkou. Snímka sleduje Alicju, ktorá zmizla od svojej rodiny, stratila pamäť a našla si nový, slobodomyseľný spôsob života. O dva roky neskôr sa však vracia do svojej rodiny a neochotne sa opätovne ujíma úlohy manželky, matky a dcéry. Jej odcudzený manžel ani syn ju nespoznávajú. Vyzerá povedome, no správa sa ako iný človek.

 

NEDOTÝKAJ SA MA

Prekvapivý víťaz vlaňajšieho ročníka prestížneho festivalu Berlinale, film režisérky Adiny Pintilie úplne búra hranice toho, čo je vo filme vo vzťahu k zobrazovaniu telesnosti prístupné. Laura už roky pracuje v továrni na výrobu figurín. Pre problémy s vlastným prežívaním nazerá do intímneho života druhých a platí mladým mužom za navodenie ilúzie intimity. Tudorovi, hercovi, ktorý si zarába ako masér, sa páči žena, ktorá odmieta jeho snahy o kontakt. Začne ju prenasledovať a nachádza iné spôsoby, ako sa jej dotýkať – prostredníctvom vecí a miest, ktorých sa dotýkala ona. Laura sa postupne stáva tichým svedkom ich životov i osamelej túžby, ktorá rezonuje s jej vlastnou skúsenosťou.

 

LʼANIMALE

Unikátny film o dospievajúcom dievčati, ktoré hľadá svoju sexuálnu identitu, prinesie rakúsky Lʼanimale režisérky Kathariny Mueckstein. Film o protichodných silách v nás: o vášni, túžbe a rozume. Mati a jej banda chalanov na terénnych motorkách sú postrachom celej dediny a tŕňom v oku ostatným dievčatám. Keď sa však Sebastian, vodca bandy, zaľúbi do Mati a ona sa spriatelí s Carlou, jednou z ich obetí, Mati hrozí, že príde o svoje čestné miesto medzi chalanmi.

 

ZÁBAVA, ZÁBAVA

Príbehy troch úspešných žien, ktoré majú problém s alkoholom prináša film Zábava, zábava Kingy Dębskej. Dorota je výborná prokurátorka. Zneužívaním svojej imunity sa však snaží vyhnúť zodpovednosti za priestupky, ktoré spáchala pod vplyvom alkoholu. Uznávaná detská chirurgička Teresa prišla pre alkohol o svoju rodinu a jediná vec, ktorá jej zostala, je práca primárky v nemocnici. Situácia sa vymkne spod kontroly, keď do nemocnice zavíta opitá žena. Študentka Magda holduje žúrovaniu, no keďže má dobré výsledky a výbornú prácu, nikto na to nič nehovorí. V jednej chvíli však stratí kontrolu a stane sa tragédia.

 

ŠTASTNÝ LAZZARO

 

Popredná režisérka nastupujúcej ženskej generácie filmárok Alice Rohrwacher očarila svojim filmom Šťastný Lazzaro na vlaňajšom ročníku prestížneho festivalu v Cannes a odniesla si Cenu za najlepší scenár. Magický film o Lazzarovi, mladíkovi, ktorý je taký dobrosrdečný a úprimný, až sa niektorým ľuďom zdá hlúpy. Žije v odľahlej časti Talianska v izolovanej komunite roľníkov, ktorí už pred desaťročiami stratili kontakt s vonkajším svetom a bez nároku na mzdu, vzdelanie alebo slušné životné podmienky tvrdo pracujú pre svoju prefíkanú paniu.

Bez možnosti porovnania však žijú svojím spôsobom šťastne. Keď skupinu zotročených vidiečanov zhodou náhod objaví polícia, roľníci zisťujú, v akej lži celé roky žili, a s vidinou splnených snov sa vydávajú do mesta. Lazzaro však zostáva aj uprostred moderného sveta až dojemne úprimný a prirodzený a pôsobí ako čriepok stratenej minulosti.

 

 

 

Medzinárodne oceňovaní európski režiséri naživo, filmové novinky z prestížneho Cannes či Locarna, premiéry slovenských filmov aj unikátne premietania so živou hudbou či nové nočné projekcie artových hororov. To všetko a viac ponúkne 26. ročník Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V hlavnom meste sa uskutoční od 20. do 26. marca 2019 a na divákov čaká 7 dní filmového maratónu s vyše 100 filmami v 9 programových sekciách a premietaniami v 3 bratislavských kinách a sprievodnými programami v ďalších 5 kultúrnych priestoroch.