BRATISLAVA. Bývalý politik, finančník a šéf Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš chce kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Spúšťa petíciu na podporu svojej kandidatúry, chce byť totiž občiansky kandidát a nebude sa uchádzať o podporu politických strán. Ak vyzbiera 30-tisíc hlasov, bude kandidovať. Podľa zákona mu stačí 15-tisíc hlasov. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

 

Kňažko a Bezák neprišli

"Dal som súhlas s tým, aby bola spustená petícia na podporu mojej prípadnej kandidatúry za prezidenta. Hoci som vnútorne pripravený vstúpiť na jeseň do predvolebnej súťaže, ale definitívne rozhodnutie prijmem na základe výsledku petície," uviedol Béreš.

V petičnom tíme má Béreš emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka či Milana Kňažka, ktorý sa v minulosti tiež uchádzal o post prezidenta. Bezák ani Kňažko na tlačovú konferenciu neprišli, Béreš tvrdí, že ich o to sám požiadal.

 

Foto - TASR

 

Zbil ženu? 

Urobil to pre informáciu, ktorú v piatok priniesol Denník N. Podľa nej v roku 2003 Imrich Béreš surovo zbil svoju vtedajšiu manželku. Exmanželka Zuzana vtedy do zdravotnej správy z bratislavských Kramárov uviedla, že ju opitý manžel napadol. „Visela cez zábradlie balkóna, má veľké hematómy na stehnách, dolných končatinách, exoriacia (odreniny) na rukách, škrtil ju,“ píše sa v správe, ktorú má Denník N k dispozícii.

Dnes sa k tomu vyjadriť nechce, cez víkend poslala do tlačových agentúr vyhlásenie, že k útoku nedošlo.

Béreš odmietol informácie, že svoju bývalú ženu napadol. Avizuje právne kroky. Prípad je podľa jeho slov 15 rokov stará záležitosť. Béreš spochybňuje lekársku správu, podľa ktorej mal exmanželku napadnúť. Pravosť správy majú podľa Béreša preskúmať súdy.

 

 

Béreš vyštudoval ekonómiu, podnikal, venoval sa folklóru, bol šéfom protokolu u prezidenta Michala Kováča. Neskôr sa pridal k strane Pavla Ruska ANO a stal sa poslancom Národnej rady SR. 

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska ešte nepovedal, či sa pokúsi obhájiť svoj post. O kandidátoch už rozmýšľajú aj politické strany, zatiaľ nikoho nepredstavili. Kandidatúru už oznámil Radovan Znášik, ktorý sa chce o hlasy voličov uchádzať ako občiansky kandidát. Záujem o prezidentský palác avizoval aj bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.